Některé cibuloviny přežijí v záhoně i třeskuté mrazy. Na jaře znovu rozkvetou v plné síle

Pro radost všem zahradníkům existují rostliny, které bez úhony mohou přezimovat v tuzemských podmínkách nehledě na minusové teploty nebo sněhovou pokrývku. Jedná se o cibuloviny, kterým se musí zajistit zakrytí zeminou, je třeba je dostatečně zahnojit a zabezpečit jim ochranu před třeskutými mrazy. Jaké cibuloviny se mohou ponechat přes zimu v zemi a jaké jim zajistit podmínky pro přezimování? Inspirujte se radami zkušených odborníků!

Ladoňka sibiřská (Scilla siberica)

Už z názvu vyplývá, že roste v oblastech, kde je zima běžným jevem, a nachází se ponejvíce v západní Asii, ve východní Evropě a na Kavkaze, byť původem pochází z jižních oblastí Ukrajiny. Dorůstá do výšky asi 15 centimetrů a kvete modrofialovými kvítky v průběhu března a dubna, proto je oblíbená u medonosného hmyzu. Ladoňkám se daří také ve stínu nebo v polostínu, v záhonech pod stromy nebo keři. Jedná se o zcela nenáročnou rostlinu, kterou doopravdy stačí jen v září zasadit a přikrýt chvojím, aby cibule nezmrzly. Na jednom místě mohou růst několik nadcházejících let.

Zdroj obrázku: Freepik

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis)

Své jméno dostal hyacint podle řeckého hrdiny Hyakintha, který zemřel po útoku boha západního větru, z jeho prolité krve pak vyrostla nová květina. V tuzemsku patří hyacinty mezi nejoblíbenější jarní květiny, které zdobí záhony záplavami žlutých, modrých, fialových, růžových nebo červených květů. Ideální prostředí pro hyacinty je na slunném místě v humózní půdě, optimálně ve směsi jílovité zeminy, písku a kompostu. Výsadba se může provádět až do začátku října, na jaře začínají růst při denních teplotách okolo 10 °C. V zimě se musí chránit před sněhem a chladem chvojím nebo jinou bariérou proti zmrznutí.

Různé druhy kosatců

V našich podmínkách se daří sedmi druhům kosatců, pěstuje se zejména kosatec holandský, který kvete ve spleti barev, nebo kosatec síťkovaný, který se hodí do skalek pro svůj nižší růst. Začíná kvést už koncem března nebo začátkem dubna modrými nebo fialovými květy. Kosatcům se daří na slunných nebo na polostinných stanovištích ve středně těžkých půdách. Cibule se vysazují v polovině září, přičemž vydrží až 3 roky, poté se doporučuje jejich přemístění. Cibuloviny se vyplatí chránit v zimě kompostem nebo jehličnatými větvemi, které se odstraňují na jaře.

Zdroj: https://www.frostsgardencentres.co.uk/news/191/planting-winter-bedding-and-spring-bulbs
Přidat na Seznam.cz