Několik tipů, jak nenaletět při koupi domácích rostlin v obchodě

Květiny nejsou jen ozdobou interiéru, ale čistí vzduch od toxinů a zlepšují vlhkost prostor. V minulosti byly květiny dostupné pouze v květinářství nebo zahradnictví, dnes je ale možné sehnat je také v supermarketech. I když si koupíte novou a svěží rostlinu, může se stát, že doma brzy uhyne.

Před prodejem nebývají řádně ošetřeny

Jak tedy zjistit, která rostlina je vhodná ke koupi? Jestliže chcete koupit rostlinu v supermarketu, zkontrolujte její listy. Měla by mít pevné, zdravé a zelené listy. Květinu se zvlněnými listy nekupujte. I po přesazení do nové půdy se totiž nemusí vzpamatovat. Někdy může být přímo v substrátu přítomna plíseň.

Dávejte si pozor také na zabarvení listů. Jestli jsou vybledlé, květině se nedaří dobře a má nedostatek chlorofylu. V tomto případě stačí aplikovat hnojivo, aby nové listy byly zelené. Vyvarujte se také hnědé nebo bílé barvě listů. Může to být příznak plísňového onemocnění a toho se budete těžko zbavovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostlinu zkontrolujte, jestli na ní nejsou škůdci a paraziti

Rostliny, které se prodávají v běžných obchodech, mohou být často napadeny různými škůdci. Ty se doma mohou rychle šířit na ostatní rostliny. Jestli uvidíte na jediné rostlině škůdce, nekupujte ji. Je možné, že jsou napadené i další květiny v jejím okolí. 

Jestli rostliny dobře poznáte, můžete si je koupit bez údajů na obale. Jestli vás ale zajímá květina, která je vám neznámá, měla by mít na květináči nálepku s českým i latinským názvem. Informace by měla obsahovat také základy pěstování dané rostliny. Někdy ale může stačit název rostliny, protože si všechny informace můžete snadno najít na internetu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny, které se prodávají v obchodech, mají nejčastěji substrát, který je určený pro masovou kultivaci. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů, a tím k jejich smrti. Doma rostlinu vždy přesaďte, i když se vám bude jevit úplně zdravá. Jestli máte podezření, že je v půdě houba nebo plíseň, odstraňte celý substrát a kořeny postříkejte fungicidem. Poté rostlinu dejte do nového květináče a se zaléváním počkejte několik dní. 

Přidat na Seznam.cz