Nedoceněná kopřiva má rozhodně co nabídnout. Bylinná tinktura v sobě skrývá obrovskou sílu

Kopřiva sice patří mezi plevel, kterého se často zbavujeme, ale má spoustu skvělých vlastností, jež mohou pomoci při různých nemocech. Využívá se nejen ve farmacii, ale také v­ kosmetice. Například kopřivový šampon patří mezi nejoblíbenější, protože vlasy vyživuje od kořínků. Můžete si doma udělat například kopřivovou tinkturu, která pomůže v největší krizi.

Jaké má kopřiva zdravotní vlastnosti?

Kopřivu nemají rádi dospělí ani malé děti. Považuje se za plevel, navíc nás může hodně popálit, pokud se jí dotkneme. Mimo to má ale spoustu skvělých vlastností, které můžete využít ve svůj prospěch. Obsahuje vápník, křemík nebo hořčík, najdete v ní také vitaminy C, K nebo vitaminy skupiny B. Je zdrojem kyseliny kávové, máselné nebo jantarové. To jsou všechno vlastnosti, které našemu zdraví prospějí.

Mohlo by vás zajímat:  Petrželka se těší velké oblibě a právem. Tělu dodá důležité látky a rozjasní pleť

Díky kopřivě budete mít správnou hadinu glukózy v krvi. Můžete ji použít nejen na své vlasy, ale také na pleť. S její pomocí dokážete vyléčit akné, ale také se zbavíte seborey nebo lupů. Jestli si chcete sami vyrobit tinkturu, budete k tomu potřebovat mladé výhonky, ze kterých se získává šťáva. Listy zalijte horkou vodou, osušte a vylisujte. Přidejte půl litru lihoviny a dejte na dva týdny na slunné místo.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy kopřivovou tinkturu používat?

Tinkturu si můžete vyrobit také z kořenů rostliny. Stačí je nakrájet na malé kousky, zalít alkoholem nebo vodkou a odložit na tmavé místo. Nezapomínejte s lahvičkou pravidelně třepat. A kdy tinkturu používat? Vhodná bude jako prevence. Pokud si chcete vyčistit organismus, není nic lepšího než si dát kopřivovou tinkturu. Má diuretické vlastností, působí močopudně.

Mohlo by vás zajímat:  Játra si zaslouží důkladnou očistu. Bylinky i zdravé šťávy podpoří všechny jejich funkce

Hodí se na zažívací problémy, zbavíte se také průjmů. Stačí jedna lžíce denně a budete se cítit mnohem lépe. Srdce bude lépe pracovat a užívat kopřivovou tinkturu mohou také lidé, kteří mají cukrovku. Lékaři kopřivu doporučují při léčbě ledvinových kamenů.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle
Přidat na Seznam.cz