Nechte se unést vůní tymiánu. Nenápadná bylinka udrží nejen trávení v dokonalé harmonii

Tymián je přírodním lékem na mnoho onemocnění. Funguje při bolestech v krku, kašli, zažívacích potížích nebo otravách jídlem. Můžete si ho vypěstovat doma na parapetu, takže ho můžete mít doma i vy. Používat ale samozřejmě můžete také sušený tymián, který najdete na policích každého obchodu s potravinami. Poradíme vám, jak tymián využít na maximum.

Tymián je velmi nenápadná rostlina s krásnou vůní

Tymián je rostlina, kterou najdeme po celé Evropě. U nás existuje asi 10 druhů tymiánu, ze kterých můžete při pěstování vybírat. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších koření na světě, které má doma asi každý. Tymián je velmi nenáročný na pěstování a nepotřebuje speciální půdu ani příliš mnoho slunce. Může se stát, že ho uvidíte také na louce. Díky své nenáročnosti roste skutečně v jakékoli půdě a na slunném i stinném místě. Můžete si ho proto snadno vypěstovat doma.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky vyrostou i na malém balkoně. Ke spokojenosti jim postačí málo
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravotní vlastnosti tymiánu

Tymián je plný cenných vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje. Mezi nejcennější složky patří thymol, citral, linalool, geraniol, flavonoidy, karvakrol, triterpeny nebo kyselina rozmarýnová. Díky svému složení má mnoho prospěšných vlastností. Bylinu můžete používat na otravu jídlem, zvracení, akné, mastné vlasy, lupy, popáleniny, bolest břicha, kašel, infekci krku nebo úst, zažívací problémy, štípnutí hmyzem, revmatické bolesti nebo infekce intimních partií.

Jak používat tymián v domácím lékařství?

Nejlepší bude, když si z tymiánu uvaříte nálev. Stačí 2–3 lžičky sušené bylinky a 200 ml vroucí vody. Nechte směs louhovat 10–15 minut. Potom nálev přeceďte a můžete ho vypít. Skvěle vám pomůže na zažívací problémy. Stejný nálev ale můžete použít také jako tonikum na ošetření pokožky. Vyrobit si ale můžete také domácí tinkturu. Tinktura se vám bude hodit při zažívacích problémech, otravách jídlem nebo zvracení.

Zdroj: https://plantvillage.psu.edu/topics/thyme/infos
Přidat na Seznam.cz