Namísto odvlhčovače zelené rostliny: tyto druhy domácí vzduch úplně promění

Podzim a zima jsou období, kdy se často objevují problémy s nadměrnou vlhkostí v bytech. To může vést ke vzniku plísní, jejichž spory a mykotoxiny kolují ve vzduchu a mají nepříznivý vliv na zdraví. Naštěstí existují rostliny, které mají přirozenou schopnost absorbovat je svými listy, čímž udržují optimální vlhkost a kvalitu vzduchu.

Proč se vlhkost v bytě objevuje?

Vlhkost se v bytech objevuje především vlivem počasí. Druhým zdrojem je pára stoupající při vaření, prádlo pověšené uvnitř domu a časté koupele. Vliv má i méně časté větrání, které by v chladnějších měsících mělo být krátké a intenzivní. Na trhu jsou k dostání také speciální přístroje k odvlhčování vzduchu. Pokud ale budete pěstovat následující rostliny, nebudete je potřebovat.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojovou rostlinou roku 2021 je maranta. Pomůže zklidnit psychiku v této náročné době

Břečťan pohlcuje nejen vlhkost, ale i řadu toxických látek včetně formaldehydu, benzenu, xylenu, toluenu a trichloretylenu. Má rád rozptýlené světlo, ale daří se mu i v tmavé místnosti. Toulcovka je oblíbenou domácí čističkou vzduchu, která rovněž absorbuje toxiny. Je nenáročná na pěstování. Pozor, obě rostliny jsou jedovaté a neměly by být v dosahu malých dětí a domácích mazlíčků.

Zdroj obrázku: Freepik

Další prospěšné rostliny

Zelenec je extrémně jednoduchý na pěstování, navíc je bezpečný pro děti i zvířata. Absorbuje benzen, toluen, oxid uhelnatý a elektromagnetické záření. Pomáhá udržovat v bytě optimální vlhkost. Do místnosti s vysokou vlhkostí se výborně hodí také kapradiny, které odvlhčují, čistí a ionizují vzduch. Jsou bezpečné a mají jen malé nároky na pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen kvetoucí rostliny jsou pro alergiky hrozbou. Některé pokojovky je lepší raději odstranit

Tchynin jazyk je odolná a nenáročná rostlina, která se postupně vrací do domácností. Absorbuje přebytečnou vlhkost a mnoho toxických látek, ale i alergeny, jako je trus roztočů. Je extrémně efektivní v produkci kyslíku. Palmy mají rovněž schopnost pohlcovat vlhkost a čistit vzduch od toxinů. Je však třeba připomenout, že palmy potřebují hodně prostoru a jsou poměrně náročné na pěstování.

Zdroj: https://greatist.com/connect/houseplants-that-clean-air
Přidat na Seznam.cz