Nakládané okurky prokazatelně zlepšují náladu. Dopřejte si jich, co hrdlo ráčí

Fermentované potraviny jsou obecně velmi oblíbené, protože obsahují spoustu látek a živin, díky kterým vaše střeva a celkově trávicí systém budou fungovat skvěle. Nakládané okurky patří mezi nejčastější potraviny, které se mohou naložit společně s dalšími druhy zeleniny. Zapomínat nesmíme ani na koření. Vědci ale zjistili, že konzumace okurek může mít vliv také na naši náladu.

Vyplatí se jíst nakládané okurky?

Nakládané okurky jsou pochoutkou nejen u nás, ale po celé Evropě. Jejich milovníky ale najdete všude po světě. Po staletí slouží nejen jako příloha k masu, ale také si je můžete dopřát jen tak. Hodí se do hamburgerů či do salátů. Mnozí milovníci nakládané zeleniny rádi kombinují okurky, rajčata a další druhy zeleniny. Fermentované potraviny můžete libovolně míchat mezi sebou, protože si tím rozhodně zdraví nezničíte.

Mohlo by vás zajímat:  Avokádový olej patří k nejcennějším vůbec. Doplní vzácný vitamin E a postará se o dokonalou pleť

Posílíte tím nejen své chuťové buňky, ale také celý organismus. Lák, do kterého zeleninu nakládáte, může zlepšit funkci trávicího systému. Siláž je totiž bohatá na vitaminy B, E, K nebo C. Obsahuje také provitamin A. Zelenina, kterou si naložíte, pozitivně působí na imunitní systém, ale také s ní můžete zabránit vzniku rakoviny.

Zdroj obrázku: Freepik

Podle vědců můžete pomocí naložené zeleniny překonat úzkosti

Výzkumy vědců ukazují, že konzumací nakládané zeleniny můžete překonat sociální úzkosti nebo se pozitivně naladíte poté, co jste měli špatnou náladu. Experiment byl provedený na více než 700 studentech. Každý z nich si zapisoval, kolik fermentovaných produktů snědl. Podle toho pak vědci zkoumali výsledky.

Mohlo by vás zajímat:  Strašák cholesterol už vás děsit nemusí. Okořeňte si život a dívejte se, jak mizí

Ukázalo se, že ti, kteří okurek zkonzumovali více, měli znatelně lepší náladu než ti, kteří si naloženou zeleninu tolik nedopřávali. Odpověď tak není v hlavě, ale ve střevech. Pokud naše střeva fungují správně a nemáme problémy s vyprazdňováním, budeme se těšit na celý den a naše nálada bude dobrá. Hraje v tom roli serotonin, který je hormonem štěstí.

Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/culture/article/feeling-anxious-have-a-pickle
Přidat na Seznam.cz