Na podzim dělají někteří zahrádkáři zásadní chybu. Rostliny trpí a nemají šanci přežít zimu

Podzim je signálem pro mnohé lidi, aby zastavili pravidelné zavlažování vegetace osázené v zahradách. Toto je bohužel častá chyba, která způsobuje, že některé druhy nejsou schopny přežít až do jara. Řekneme vám, proč je tak důležité pravidelně zalévat i na podzim.

Zalévání na podzim

V letní sezóně se snažíme nezapomenout na pravidelné a hojné zalévání vegetace na zahradě. Intenzivní sluneční světlo způsobuje rychlejší odpařování vody ze země, což se potom jasně promítá do její suchosti. S koncem horkých dní a nástupem podzimu začneme postupně snižovat frekvenci zavlažování. Předpokládáme, že začátek podzimu je čas, abychom se zaměřili na jinou péči.

Většina zahradníků se na podzim věnuje časnému čištění zahrady, odstranění jednoletých rostlin, zkracování výhonků. I když v této době zalévání jde jasně do pozadí, neměli byste s ním přestat úplně. Pravidelné zásobování rostlin vodou jim umožní snáze přežít zimu. Toto je obzvláště důležitý aspekt pro stálezelené rostliny. Nízké teploty a mrazy způsobují zamrznutí povrchových vrstev půdy, což ztěžuje kořenům přístup k vodě.

Mohlo by vás zajímat:  Také doma se můžete cítit stále jako na dovolené. Tyto rostliny připomenou horké léto
Zdroj obrázku: Freepik

Důležitost zalévání

Zatímco venkovní teplota neklesne pod nulu, stále zelené rostliny se pravidelně a hojně zalévají. Teprve když se objeví první mrazy, úplně zastavíme zavlažování. V této době stojí za to použít mulč, který ochrání zemi před teplotními výkyvy. Správná ochrana omezí odpařování vody. K tomuto účelu bude užitečná například borová kůra, rašelina a dřevěná štěpka. Většina naší pozornosti by se měla věnovat stálezeleným rostlinám.

Právě ty jsou nejvíce vystaveny rychlému suchu. Tyto rostliny zaléváme velmi hojně a staráme se i o jejich ochranu před chladem například agrotextiliemi. Obzvláště opatrně by se mělo zacházet s cypřiši a rododendrony. Pokud na začátku podzimu plánujete rostliny přesadit, tím více musíte věnovat pozornost jejich správnému zalévání. Za žádných okolností nedávejte rostliny do suché země. Tímto způsobem je namísto toho, abychom jim pomohli rychle se zakořenit, oslabíme a nepřežijí zimu.

Zdroj: https://www.thegardencontinuum.com/blog/watering-in-the-fall-why-its-good-for-your-plants
Přidat na Seznam.cz