Muškáty milují slunce a vodu. Rok co rok mohou zasypat balkon záplavou květů

Každé léto se balkony, terasy a okenní parapety zaplní voňavými a pestrobarevnými muškáty. Není to nic překvapivého, protože tato rostlina vypadá krásně a navíc nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí se držet několika pravidel a květina se nám odvděčí dlouhodobým a bohatým květenstvím, které navíc odpudí komáry a další otravný hmyz.

Slunné stanoviště

Pelargonie neboli muškát je květina, kterou bez problémů zvládnou pěstovat i lidé bez zkušeností s péčí o rostliny. S minimálním úsilím můžeme pelargonie přimět, aby dlouho těšily naše oči krásným vzhledem a jemnou, zajímavou vůní. To, jak moc bude rostlina kvést, záleží na stanovišti, na jaké ji umístíme.

Nejprve je třeba si uvědomit, že pelargonie milují světlo a sluneční svit. Pokud mají dostatek světla, začnou mnohem rychleji vyvíjet bohatá květenství. To je dobrá zpráva pro majitele balkonů a parapetů orientovaných na jih, kteří většinou bojují s usycháním a spálením rostlin. Pokud si muškát přinesete z obchodu, umístěte ho na slunné stanoviště co nejdřív. Čím dříve se slunce dočkají, tím lépe se jim bude dařit.

Mohlo by vás zajímat:  Hřbitovní kvítí se hodí i na zahradu, nepřinese smutek, ale rozsvítí pochmurné dny
Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek prostoru

Druhou, neméně důležitou zásadou při pěstování pelargonií je poskytnutí prostoru pro růst. To je zásadní především při pěstování několika exemplářů v jednom truhlíku. Mezi rostlinami by měla být vzdálenost alespoň 25 až 30 centimetrů. Na půdu není tato rostlina příliš náročná, stačí jí substrát určený pro balkonové kvetoucí rostliny. Samozřejmě vám ale nic nebrání zakoupit speciální substrát pro muškáty, pokud jich pěstujete více.

Pelargonie by měly mít neustále vlhkou půdu, protože to jsou nejpříznivější podmínky pro jejich kvetení. Příliš suchá nebo naopak přemokřená půda zpomalí vývoj květů a v nejhorším případě způsobí úhyn rostliny. Vzhledem k preferenci slunečného stanoviště je třeba kontrolovat množství vody v květináči pravidelně, abyste zabránili vyschnutí půdy.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/pelargonium/growing-guide
Přidat na Seznam.cz