Mšice vyžadují okamžitý zásah. Postřik z oblíbené zeleniny všechny škůdce zlikviduje

V boji s všudypřítomnými a extrémně žravými mšicemi vám může pomoci jeden přírodní lék – cibule. Mšice napadají zahradní květiny i plodiny, nešetří ovocné stromy, vstupují na balkony a terasy a nezřídka se dostanou i na pokojové rostliny. Nemusíte používat drsné chemikálie, abyste se jich zbavili. Stačí vám obyčejný cibulový postřik, který si snadno vyrobíte doma.

Mšice vysávají z rostlin šťávu

Přestože jsou mšice malí škůdci, je snadné je rozpoznat pouhým okem. Jejich oválné tělo dosahuje velikosti až pět milimetrů, ale živí se ve velkých koloniích až o několika stovkách jedinců, takže je nelze přehlédnout. V zahradách se mšice objevují v květnu a jejich ničivá činnost může trvat až do konce léta. Vidět je můžete na listech, květenstvích i stoncích.

Mohlo by vás zajímat:  Mravenci jsou užiteční v přírodě, na zahradě ale škodí. Zbavte se jich efektivně, ale šetrně

Existují druhy mšic, které se živí kořeny rostlin. Mšice se živí rostlinnými šťávami, a pokud nezareagujeme okamžitě, naše rostliny začnou slábnout a jejich růst bude zakrnělý. Listy budou zdeformované a objeví se na nich skvrny. Když rostlinu úplně vysají a zahubí, přesunou se na další. K cibulovému postřiku můžete použít bílou i červenou cibuli.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak postřik vyrobit?

K postřiku budete potřebovat 75 gramů cibule nakrájené na malé kousky a 10 litrů vody. Vše vložte do jednoho velkého hrnce a vařte půl hodiny. Počkejte, až směs vychladne, a nalijte ji do rozprašovače. Cibulový sprej se nemusí dále ředit. Ošetření opakujte každých pár dní, dokud nezjistíte, že škůdci zmizeli. Aplikujte postřik brzy ráno nebo večer, aby se rostliny nespálily od slunce.

Mohlo by vás zajímat:  Mucholapky a plácačky jsou k ničemu. Mouchy se díky obyčejnému sáčku už ani nepřiblíží

Zásah proti mšicím musí být rychlý, protože ničí rostliny nejen sáním životodárných šťáv, ale také přenášejí patogeny. To je další výhoda cibulového postřiku – kromě jednoduché přípravy a snadného použití chrání rostliny před houbovými chorobami, které mohou zahradu ničit. Kromě toho cibulový postřik pomůže vyhnat roztoče, a dokonce i klíšťata.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/control-aphids-onion-43022.html
Přidat na Seznam.cz