Milovníci kávy mají vyhráno. Mají doma totiž stále nejlepší prostředek pro rostliny i proti hmyzu

Káva není jen skvělý nápoj, kterému holdují miliony lidí po celém světě. Je to surovina, kterou můžete využít také na jiné činnosti v domácnosti. Malý hrnek černé kávy dokáže postavit na nohy i největšího ospalce. Mnoho z nás si ji ale raději dává s mlékem nebo cukrem.

Káva osvěží domov a probudí i rostliny

Káva zvládne i několik úkolů, se kterými potřebujete v domácnosti pomoci. Umí například skvěle osvěžit vzduch. Stačí nalít dvě lžičky mleté kávy do hrnku, zalít vroucí vodou a poté nechat stát v místnosti. Navíc pomůže odstranit spálený tuk z hrnce nebo pánve. Stačí si udělat kávu, vypít ji a následně si ponechat kávovou sedlinu.

Zdroj obrázku: Freepik

S tou skvěle připáleniny odstraníte. Můžete ji využít také na hnojení pokojových květin. Stačí ji nechat uschnout a nasypat do květináčů – nejvíce ji ocení kapradiny, juka, dracéna nebo palmy. Káva skvěle okyselí půdu a rostliny budou působit svěžím dojmem. Problém může být s tím, že dnes už málokdo pije klasického turka, díky kterému kávovou sedlinu získáte.

Mohlo by vás zajímat:  Cibule tvoří základ mnoha receptů, kromě typické chuti ovšem prospěje i jinak

Vylepší nábytek a ochrání mazlíčky

Kávu oceníte nejen doma, ale také na chalupě nebo zahradě. Kromě již zmíněných věcí pomůže také při renovaci staršího nábytku. Káva totiž působí jako přírodní barvivo, zamaskujte škrábance na tmavých kouscích nábytku. S kávou také jednoduše uklidíte v kamnech. Stačí nasypat sedlinu do kamen nebo krbu, vlhkost do sebe nasaje prach a úklid bude jednodušší.

Zdroj obrázku: Pixabay

Tolik oblíbenou vůni kávy nesnáší hmyz, takže si z kávy můžete udělat přírodní repelent. Stejně působit bude i při použití na mazlíčcích, kterým dají blechy a klíšťata pokoj. Do psího šamponu lógr zamíchejte a pejska vydrbejte. Vy sami vůni kávy nejspíše neucítíte, ale blechy se k vašemu psovi nepřiblíží. Na zahrádce sedlinu využijete jako přírodní barvivo na květy, vyrůst z ní mohou dokonce houby. Pokud na zahradě máte slimáky nebo mravence, můžete je pomocí kávy snadno zaplašit.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-coffee-grounds
Přidat na Seznam.cz