Máta provoní každou kuchyni a snadno se pěstuje v květináči i na zahradě

Není člověk, který by neznal vůni máty. V mnohých zahradách se line ze záhonů, ale i z květináčů balkónů a teras. Nejen, že krásně voní, je také skvělým pomocníkem při nachlazení. Skvěle se hodí i na osvěžení v letních dnech do sklenice vody i do různých koktejlů. Co by bylo mojito bez máty? Nemusíte ji kvůli každé potřebě kupovat jako řezaný svazek v obchodě, vypěstujete si ji snadno sami i na okenním parapetu. 

Obecné informace o mátě

Známe asi 15 druhů máty. Můžete si zvolit, jaká by se vám doma líbila. Vybírat můžete z obyčejné máty, ale koupíte také jahodovou, čokoládovou a mnoho dalších zvláštních vůní a chutí. Máta se vyznačuje svým typicky silným peprmintovým aroma. Jedná se o trvalku, takže ji stačí zasadit pouze jednou. Na podzim ji ostříhejte a na jaře zase vyraší nové proutky s voňavými lístky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na správné pěstování máty

Pěstování máty v květináči je nejjednodušší způsob. Sazenici můžete zasadit hned několika způsoby. Získat ji je velmi jednoduché, můžete si ji namnožit sami. Stačí dát jednu větvičku do skleničky s vodou a počkat až zakoření. Když pustí kořeny, je ten správný čas na to, zasadit ji do květináče. Pokud se vám do množení nechce nebo nemáte takovou možnost, koupíte ji samozřejmě v každém zahradnictví. Je to velmi frekventovaná rostlinka, kterou seženete opravdu všude. 

Na jaře, zhruba tak v květnu, je ten správný čas zasadit mátu do záhonu, pokud se na to chystáte. Máta zvládne i velmi náročné podmínky na suchu a přímém slunci. Stačí, když ji občas zalijete, aby měla vlhkou půdu. Jinak od vás nebude nic potřebovat, postará se o sebe sama. Vy pak už jen můžete sklízet osvěžující listy máty, užívat si je v létě, ale i sušit na zimu, až zase začnou řádit nejrůznější nemoci a nachlazení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jedinečnost máty

Máta se pěstuje hned z několika důvodů. V první řadě se jedná o známou léčivou bylinku. Dokáže zmírnit mnohá onemocnění a nachlazení. K tomu slouží různé tinktury, čaje a odvary, které se z máty dělají. Blahodárné účinky má také na zažívací problémy. Dále se hojně používá ke splachování vlasů, což napomáhá v boji proti lupům, k osvěžení úst a i jako repelent proti hmyzu. V neposlední řadě pomáhá klidnému a kvalitnímu spánku bez nočních můr.

Přidat na Seznam.cz