Málokdo na něj myslí a na jaře pak lituje. Postarejte se o svůj trávník už nyní

Zahradnické práce nás čekají hlavně na podzim a na jaře. Jestli si chcete ušetřit hodně zbytečné práce a času na jaře, měli byste na podzim věnovat pozornost nejen záhonům, ale také svému trávníku. Jde o část zahrady, kterou většina lidí před zimou jen poseče, ale trávník potřebuje mnohem víc, aby byl na jaře krásný a zdravý.

Na co u trávníku nezapomínat?

Většinu lidí to vůbec nenapadne, ale i trávník se vyplatí hnojit. Na podzim jsou nejlepší hnojiva (nebo domácí varianty), která jsou bohatá na fosfor a draslík. Díky správnému hnojení bude tráva během zimy odolnější a na jaře bude vypadat skvěle. Venkovní teploty totiž nejsou škodlivé jen pro květiny, ovoce a zeleninu. Na trávník byste měli myslet úplně stejně.

Mohlo by vás zajímat:  Posečené trávy se nezbavujte, má využití o kterých řada lidí netuší

Plevel nenechávejte až na jaro. Nevyplatí se vám to

Plevel a mech jsou škůdci, které najdeme prakticky na každé zahradě. Bohužel si mnoho zahradníků myslí, že mohou jejich odstranění nechat až na jaro. Někdo se dokonce domnívá, že plevel přes zimu zmrzne. To je velký omyl. Na jaře dostane sílu, rozmnoží se pomocí semen a budete mít mnohem víc práce. Odstraňte veškerý plevel i mech, dokud je pouze v malém množství. Ušetříte si práci.

Zdroj obrázku: Freepik

Zachraňte poškozené části trávníku

Po létě mohou být některé části trávníku spálené od slunce. A možná máte někde také dutiny. Díry v zemi vyplňte zeminou a nezapomeňte si koupit smíšené osivo. Vaše tráva si zaslouží obnovu a nejlepší čas na to nastává právě na podzim. Osetí provádějte ve dnech, kdy je půda vlhká, aby mohla tráva dobře zakořenit. Uvidíte, že na jaře nebude po spálených místech ani památky.

Mohlo by vás zajímat:  Namísto zeleného trávníku barevný koberec: půdopokryvné rostliny rozzáří svahy i skalky

S vápnem postupujte opatrně

Oblíbeným postupem na podzim je také vápnění trávníku. Je to skvělá metoda, ale s vápnem musíte zacházet opatrně. Dobře bude fungovat na místech, kde roste mech. Jinam ho ale nedávejte, jinak trávník oslabíte a zimu by nemusel v přežít. Vápno je vhodné jen pro kyselejší půdu, ve které se rád drží mech. Běžnou půdu ale poškodí. Dávejte si na to pozor!

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/autumn-lawn-care-guide
Přidat na Seznam.cz