Maliník a malinoostružiník a několik zajímavostí o nich

Lesní plody, tedy maliny, ostružiny, jahody, borůvky a brusinky, patřily již od pravěku k základu stravy člověka. Málo se ví, že tyto odrůdy patří téměř výlučně k původním odrůdám ovoce, které rostlo na našem území (včetně některých odrůd švestek).

Maliník

Maliníky rostly nejprve po velice dlouhou dobu pouze divoce, ačkoliv již staří Řekové znali výbornou chuť jejich plodů. U nás se s pěstováním maliníků v zahradách začalo v 16. století a od té doby se nebývale rozšířilo. Dnes by se s nadsázkou dalo říct, že je těžké najít zahradu bez těchto keřů.

Maliny byly samozřejmě dlouho dostupné pouze ve své přirozené, červené varietě, ale díky odbornému šlechtění je možno pěstovat také maliníky nesoucí plody barvy

  • žluté
  • červenofialové
  • bílé, a
  • růžové

Maliníky lze také vybírat i podle velikosti plodů.

Dělí se na jednou plodící odrůdy a novější, dvakrát plodící odrůdy.

Maliníky vyžadují dostatek vláhy a slunce, ale v době květu a také následného nasazování plodů je třeba naopak dbát na to, aby půda neměla vláhy až příliš.

Pro lepší úrodu je doporučeno půdu přihnojovat, a to nejlépe kompostem a případně i průmyslovým hnojivem jako doplňkovým. Pozor je však třeba dát na složení hnojiva, aby neobsahovalo chlór.

Malinoostružiník

Za existenci tohoto hybridního keře vděčíme právníku Jamesi Harveymu Loganovi, který jej v Kalifornii v roce 1881 vypěstoval zkřížením maliníku s červenými plody a ostružiníku. Na jeho počest byl keř (a také plod) nazván „loganberry“.

Velkou výhodou tohoto keře je velikost a výrazná, lahodná chuť jeho plodů. Ty dosahují délky až 5 cm a mají protáhlý tvar.

Způsoby pěstování

Nejvhodnější způsob pěstování závisí na tom, jak rostou šlahouny a jaká je míra odnožování. Doporučuje se zajistit šlahounům dostatečnou oporu ve formě dvou drátů nad sebou i vedle sebe, což usnadňuje nejen sběr plodů, ale také ošetřování.

Komentáře
Přidat na Seznam.cz