Listopad rozhodne, jestli rostliny přežijí zimu. Ochránit před mrazem je lze několika způsoby

Rozloučit se s milovanou zahradou před zimou je pro každého zahradníka velmi těžké. Tolik práce a úsilí bylo potřeba, aby vypadala krásně! S podzimem se venkovní prostředí mění, ale nutné zahradní činnosti rozhodně nekončí, listopad totiž rozhodne o tom, jak bude zahrada vypadat na jaře. Rostliny ohrožuje mráz a sníh, je nutné je dostatečně ochránit. Jaké jsou citlivější na chlad a jakým způsobem je třeba jim zajistit ochranu? Jaké jsou zaručené tipy zkušených zahradníků?

Přemístit, nebo ochránit

Tuzemské počasí je nevyzpytatelné, zatímco jeden rok je teplá zima s minimem srážek, další sezónu poznamenají tuhé mrazy s každodenními přívaly sněhu. Rostliny se proto musí před chladem ochránit, buď přemístěním do teplejších míst, do garáže, do skladu nebo do zimní zahrady, což je možné jen u nádob nebo květníků, nebo zajištěním vhodného zakrytí. A jaké metody krytí se nabízí a na které rostliny rozhodně nezapomenout?

Mohlo by vás zajímat:  Nedovolte vodnímu kameni, aby zničil varnou konvici. Existují tři jednoduché metody, jak ho vyčistit
Zdroj obrázku: Freepik

Mohylování, mulčování a zakrývání agrotextiliemi

Mezi nejběžnější způsoby patří mohylování, pokrývání půdy mulčem, balení stromků a keřů do slámy, jutových pytlů nebo přikrytí pomocí agrotextilie. Je možné též využít přírodní materiál, který se nachází přímo na zahradě nebo v lese, suché listí, piliny, kůru, smrkové větve. Velmi často se využívá též karton z krabic. Přikrývat se musí zejména stálezelené opadavé rostliny, jako jsou rododendrony, jehličnany včetně cypřiše, vřesy a vřesovce, a také tvarované rostliny, které jsou oslabené zastřihováním. V sadu je nutné přikrýt mladé ovocné stromy, jako jsou třešně, broskvoně, višně a meruňky.

Až při minusových teplotách

Důležité je správné načasování, doporučuje se zakrývat při teplotách pod -5 stupňů Celsia, aby obal nezpůsobil vlivem tepla stimulaci k růstu. Ke krytí kmenů stromků se hodí sláma, jutové pytle nebo chvojí, naopak k ochraně koruny jutové pytle nebo agrotextilie. Pro růže je možné zvolit mohyly z kůry nebo pilin, případně použít smrkové větve. U citlivých rostlin je možné začít s ochranou při nule, nechat je mírně otužit a poté přidat další vrstvy s klesajícími teplotami. Při ochraně koruny je důležité kapuce vespodu uzavřít pomocí provázku. U magnolií nebo ibišků se pak hodí použít dvojí zakrytí – netkanou textilii i slámu.

Zdroj: https://eising.ca/tree-and-shrub-winter-protection/
Přidat na Seznam.cz