Closeup Shot Brown Leaf Chain Link Fence

Listí a posekanou trávu jde skvěle zužitkovat. Na jaře potěšíte rostliny výborným hnojivem

Podzimní období, to nejsou jen radovánky na louce s drakem, ale také spousta práce na zahradě. Listí se může povalovat všude kolem a lidé přemýšlejí nad tím, jak se zbavit nejen jeho, ale také posekané trávy. Hodit se ale budou na založení nebo doplnění kompostu, který si snadno na své zahradě můžete vytvořit. Zahrady a pozemky se na podzim připravují na tuhou zimu. Zelený odpad ale nemůžete pálit, i když to tak lidé dělají. Co tedy dělat s trávou a spadaným listím?

Nebudete potřebovat kompostér

Listy, které máte popadané po zahradě, můžete jednoduše shrabat na jednu hromadu. Nedostatek nápadů ale může některé zahrádkáře odradit, proto přinášíme tip, jak se zbavit listí i posekané trávy. Nebudete přitom potřebovat žádné kompostéry nebo podobná zařízení. Kompost si můžete snadno založit i bez toho. Větve, listí nebo rostlinné zbytky navíc můžete vhodit do velkých kontejnerů, které obce přistavují vždy na několik míst.

Mohlo by vás zajímat:  Plísně mohou napadnout už malé sazenice a semínka. Prevence je zásadní

Listy ani trávu ale nesmíte pálit. Je to zakázané z důvodu tvorby kouře, který může podráždit nejen oči, ale také dýchací cesty. Proto je pálení zakázané, samozřejmě se ale najdou tací, kteří to zkoušejí pořád dokola, protože nemají jinou možnost, jak se trávy a listí zbavit. Zplodiny, které pak dýchají, ale mohou negativně narušit celý organismus.

Zdroj obrázku: Freepik

Kompostování v plastových pytlích je jednoduché

Vyplatí se tak vědět, co dělat se zeleným odpadem. Koupit si můžete plastové pytle, ve kterých můžete listí a trávu snadno kompostovat. Vyhnete se nejen pokutám za pálení, ale navíc listí nebude v pytlích vůbec vidět. Získáte organické hnojivo, ke kterému můžete přidat například zbytky jídel – slupky od banánů, kávovou sedlinu a další zbytky potravin, které vám běžně vzniknou v kuchyni.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory budou rychleji uvařené díky jedlé sodě a dobré přípravě

Pytle se pak naplňují pouze z části, protože bude potřeba je zavázat. Udělejte do nich několik děr, aby listí a tráva měly kyslík. Sáčky můžete naplnit zbytky potravin, a jestliže chcete hnojivo mít rychle hotové, můžete suroviny smíchat. Jednou za měsíc s pytlem pořádně protřepte a otočte vzhůru nohama. Kompostování pak bude probíhat rovnoměrně.

Zdroj: https://www.jollylane.com/growing-tips/article/using-leaf-bags-to-compost-in-the-fall/
Přidat na Seznam.cz