close-up-male-hands-holding-soil-little-plant

Kyselá půda je pro řadu rostlin zásadní. Vytvořte vřesům, hortenziím i tújím ty nejlepší podmínky

Chcete-li si splnit své sny a mít krásně kvetoucí zahradu, stačí vám dodržovat několik základních postupů. Než začnete s výsadbou vybraných druhů, stojí za to začít kontrolou jejich požadavků. Půda, ve které rostliny rostou, je základem pro jejich správný růst. Naučte se efektivně kontrolovat pH půdy, aby se všem rostlinám dařilo.

Rostliny, které potřebují kyselý substrát

Rozmanitost rostlin v zahradě činí prostor mnohem barevnějším. Ukazuje se však, že každý druh má jiné požadavky, pokud jde o reakci substrátu. Nesprávně zvolený může způsobit problémy, inhibovat růst nebo vývoj rostliny. Kyselá reakce substrátu je dobrá k tomu, aby poskytovala potřebné podmínky, hlavně pro rostliny patřící do rodiny vřesů.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat ředkvičky?

Tento typ půdy upřednostňují i ​​některé jehličnany jako například korejská jedle, smrk, túje, jalovec, ale i okrasné rostliny jako kapradiny a hortenzie. Rozhodneme-li se pěstovat tyto druhy rostlin, před nákupem a výsadbou stojí za to se ujistit, jaké pH má půda v naší zahradě. Za tímto účelem se vyplatí použít speciální acidometr nebo odebrat laboratorní vzorek půdy.

Zdroj obrázku: Freepik

Kyselá rašelina

Známým způsobem, jak snížit pH půdy, je obohatit ji přidáním kyselé rašeliny. Avšak jednoduché rozptýlení rašeliny na povrchu země nebude stačit. Taková metoda v žádném případě neovlivní hlubší vrstvy substrátu. Abychom dosáhli požadovaného účinku, musíme smíchat rašelinu s vrstvou půdy v poměru 1 : 1 v hloubce, ve které se nacházejí kořeny.

Obvykle je to asi 20–30 cm pod povrchem. Teprve potom máme skutečný vliv na změnu reakce substrátu. Do takto připravené půdy můžete bez váhání zasadit rostliny. Dobrým řešením bude také ošetření prostoru vykopaného pro sazenice s kyselou rašelinou. Při míchání substrátu s rašelinou k němu můžeme přidat trochu dříve kompostovaného borového jehličí nebo pilin získaných z jehličnatých stromů.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/acidifying-soil
Přidat na Seznam.cz