Krásné straky matou tělem. Jejich nálety jsou pro zahradu hotová pohroma

Kdo nezažil nálety strak, těžko si může představit, že tito pohlední ptáci patří mezi největší škůdce, navíc jsou v posledních letech přemnožené a jejich letecké údery trápí i centra měst. Straky způsobují velké škody, protože přilétají na zahrady v hejnech, navíc jsou všežravci, likvidují hmyz i zeleninu, dokonce kradou vejce z hnízd. Jejich hezký vzhled nás může zmást, ale ve skupině mohou být opravdovou pohromou pro zahrádkáře. Jakou humánní metodu na straky použít, když jsou extrémně opatrné a velmi chytré?

Straky na zahradě

Tento krkavcovitý pěvec velikosti hrdličky se často objevuje v různých pohádkách a v minulosti se tomuto druhu přisuzovaly různé vlastnosti, pozitivní i negativní. Krákání znamenalo příchod hostů nebo se podle dosedání strak na větve určovalo, zda přijde dobrá, nebo špatná zpráva. Straka patří do čeledi krkavcovitých. Dominantním znakem jsou barvy, černá a bílá, přičemž straka má oproti ostatním ptákům těžkopádnější pohyb. Na pohled jsou ale krásné, proto majitelé pozemků jen málokdy tuší, že umí být opravdickou noční můrou.

Mohlo by vás zajímat:  Mravence lze z domova vyhnat pomocí citrusové vůně nebo jiných přírodních pachů
Zdroj obrázku: Freepik

Člověk jako nepřítel

Straka má sice přirozené nepřátele, ale mezi největšího patří člověk. Sama se však přizpůsobila životu ve městech, kde je často přemnožená. Za škodnou ji považují též myslivci, protože straky často plení hnízda ostatních ptáků. Straka patří mezi částečně chráněné druhy, to znamená, že doba lovu je pro tento druh stanovená na období mezi 1. červencem a posledním únorem.

Na straku platí plašiče i reflexní pásky

A jak může sám majitel pozemku straky odradit od huntování zeleně? Vždy se smí používat pouze povolené a humánní metody, mezi které patří různé zvukové odpuzovače a plašiče. Doporučované jsou šelestící nástroje, pomáhají též reflexní pásky nebo realistické obrázky ptáků, jako jsou poštolky. Přirozeným nepřítelem je i kalous. Vždy je však nutné myslet na to, že jsou straky extrémně chytré.

Zdroj: https://www.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/advice/gardening-for-wildlife/animal-deterrents/magpie-deterrents/
Přidat na Seznam.cz