Král stromů ochrání před nemocemi a bouří. Jeho sílu znaly kultury napříč staletími

Dub patří mezi tuzemské stálice, protože na našem území roste sedm původních druhů, mimo jiné dub letní nebo dub zimní. Po dlouhá staletí byl symbolem síly a dlouhověkosti, podle pohanů je zdrojem magie. Proč poznat blíže „krále všech stromů“ a proč si přinést dubovou větvičku z lesa domů?

Od Ameriky až po Čínu

Ve světě existuje na 450 druhů dubů, přičemž se vyskytují od Severní Ameriky až po Čínu, dokonce v tropických oblastech, v Austrálii nebo jihovýchodní Asii. Dub, latinsky Quercus, patří mezi mohutné a silné stromy, které jsou známé svou dlouhověkostí. V Česku je nejstaršímu dubu asi tisíc let. Dřevo je ceněné pro pevnost a tvrdost, proto se používalo v minulosti na stavbách nebo do základů historických budov. Listy dubu jsou jednoduché s laloky, plody jsou žaludy.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalita ovoce a zeleniny se liší podle místa prodeje, lepší bývá dražší
Zdroj obrázku: Freepik

Strom symbolů

Dub je symbolem v mnoha kulturách, magické vlastnosti v minulosti přisuzovali lidé žaludům i listům, které značily sílu a noblesu. V Evropě byly listy často vyobrazovány na erbech měst a obcí nebo jsou součástí vojenských hodností a vyznamenání. Dub je považován za krále stromů, v minulosti se mu přisuzovaly magické vlastnosti, kdy chránil před nemocemi a před smrtí. Dubová ratolest přinesená poslední den v roce domů rodině měla přinést další rok štěstí a blahobyt. Zavěšené žaludy v oknech zase chrání před elektrickými výboji.

Stavební materiál i lék lidového léčitelství

Dubové dřevo se cení pro svou pevnost a odolnost, ale také pro krásnou barvu. V lidovém léčitelství se nejčastěji používá naopak dubová kůra, která má dezinfekční účinky. Obklady s odvarem z dubové kůry se aplikují na vředy, křečové žíly, rány, které se špatně hojí, nebo na kožní záněty a praskliny. Koupele naopak pomohou při hemoroidech, protože zastaví krvácení a celá anální oblast se zregeneruje. Nálev z kůry, větviček a mladých lístků se může užívat též vnitřně pro harmonizaci funkce střev a pro zlepšení peristaltiky, protože působí při průjmech i při zácpě.

Zdroj: https://thedruidsgarden.com/2018/11/11/sacred-tree-profile-oaks-medicine-magic-mythology-and-meanings/
Přidat na Seznam.cz