Zázrak jménem kostival je unikátní lék, ale pro náročnost pěstování si ho nemůže dopřát každý

Kostival lékařský je vytrvalá rostlina, která je jednou z nejstarších známých léčivých rostlin. Používal se hlavně na bolesti kloubů, svalů a podvrtnutí. V minulosti byl také ceněný v kuchyni. Má spoustu tradičních a lidových názvů, což dokazuje dlouhou znalost této rostliny a jejích vlastností. 

Jeho původní domovinou je Malá Asie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Z Malé Asie se kostival rozšířil na západní Sibiř. Nakonec se objevila i v Evropě, díky své rostoucí popularitě. Kostival je úzce spojován s brutnákem lékařským nebo evropskou echinaceou. Je to rostlina, která je mrazuvzdorná a má silné, chlupaté stonky. Dosahuje výšky kolem půl metru a šířky 30-40 centimetrů.

Její stonky jsou hranaté, uprostřed duté a horní části rozvětvené. Kotví pevně a hluboko v zemi a její kořen je černě fialový a zevnitř bílý. Kostival kvete od června do srpna, vyvíjejí se na něm květenství srpkovitého typu. Květy jsou fialové barvy, občas bílé nebo krémové. Jsou dlouhé asi 1,5 cm a směřují dolů. 

Je to medová rostlina, ale přistup k nektaru má pouze hmyz, který má podlouhlé sosáky. Některé druhy hmyzu se do nektaru dostali i kousnutím štěrbiny ve spodní části koruny. Kostival je jednou ze snadno rostoucích trvalek. Rychle roste a hluboko zakořeňuje. Při pěstování si vyberte jasně ohraničenou oblast, abyste ji snadněji udrželi pod kontrolou. 

Kostival má rád slunná místa, nepohrne ani polostínem

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je ale potřeba se vyhnout přímému slunečnímu světla, protože rostlina může trpět nedostatkem vody, zejména v letních horkých dnech. Půda by měla být úrodná a dobře zadržovat vlhkost. Není nutné, abyste kostival pravidelně zavlažovali. Výjimkou jsou mladé výhonky, které ještě neměly čas vyvinout hluboký kořenový systém.

Kostival má také vysoké požadavky na hnojení a živiny. Jestliže ho budete pěstovat v květináči, je potřeba ho pravidelně hnojit. Kostival je jednou z nejdůležitějších léčivých rostlin u nás. Používá se k léčení ran a při onemocnění svalů a kloubů.

Přidat na Seznam.cz