Zázrak jménem kostival je unikátní lék, ale pro náročnost pěstování si ho nemůže dopřát každý
Kostival lékařský je vytrvalá rostlina, která je jednou z nejstarších známých léčivých rostlin. Používal se hlavně na bolesti kloubů, svalů a podvrtnutí. V minulosti byl také ceněný v kuchyni. Má spoustu tradičních a lidových názvů, což dokazuje dlouhou znalost této rostliny a jejích vlastností.
Jeho původní domovinou je Malá Asie

Z Malé Asie se kostival rozšířil na západní Sibiř. Nakonec se objevila i v Evropě, díky své rostoucí popularitě. Kostival je úzce spojován s brutnákem lékařským nebo evropskou echinaceou. Je to rostlina, která je mrazuvzdorná a má silné, chlupaté stonky. Dosahuje výšky kolem půl metru a šířky 30-40 centimetrů.
Její stonky jsou hranaté, uprostřed duté a horní části rozvětvené. Kotví pevně a hluboko v zemi a její kořen je černě fialový a zevnitř bílý. Kostival kvete od června do srpna, vyvíjejí se na něm květenství srpkovitého typu. Květy jsou fialové barvy, občas bílé nebo krémové. Jsou dlouhé asi 1,5 cm a směřují dolů.
Je to medová rostlina, ale přistup k nektaru má pouze hmyz, který má podlouhlé sosáky. Některé druhy hmyzu se do nektaru dostali i kousnutím štěrbiny ve spodní části koruny. Kostival je jednou ze snadno rostoucích trvalek. Rychle roste a hluboko zakořeňuje. Při pěstování si vyberte jasně ohraničenou oblast, abyste ji snadněji udrželi pod kontrolou.
Kostival má rád slunná místa, nepohrne ani polostínem

Je ale potřeba se vyhnout přímému slunečnímu světla, protože rostlina může trpět nedostatkem vody, zejména v letních horkých dnech. Půda by měla být úrodná a dobře zadržovat vlhkost. Není nutné, abyste kostival pravidelně zavlažovali. Výjimkou jsou mladé výhonky, které ještě neměly čas vyvinout hluboký kořenový systém.
Kostival má také vysoké požadavky na hnojení a živiny. Jestliže ho budete pěstovat v květináči, je potřeba ho pravidelně hnojit. Kostival je jednou z nejdůležitějších léčivých rostlin u nás. Používá se k léčení ran a při onemocnění svalů a kloubů.
