Jana: Kdykoliv dostanu řezanou květinu, udělám s ní toto. Lepší trik na prodloužení životnosti neexistuje

Řezané květiny prý dlouho nevydrží. Asi jak komu, jelikož když já květinu dostanu, udělám s ní několik věcí. Ty zajistí, že se výrazně prodlouží její životnost a kytka bude stále svěží podstatně déle. Mé vyzkoušené a osvědčené postupy přitom nejsou nijak složité a zvládnout je může každý.

Vypěstovali jste krásné růže, mečíky nebo jiřiny a chcete si je nařezat do vázy? Určitě byste rádi, aby řezané květiny vydržely čerstvé co nejdéle a vy jste se mohli těšit z plodů své práce na zahradě. Máme pro vás pár tipů, jak jejich životnost prodloužit. 

Vyberte správné květiny

Ne všechny rostliny, které si vypěstujeme, se pro řez a dekoraci hodí. Třeba květy vlčího máku ve vodě nevydrží více než pár hodin, maximálně den. Pak zvadnou a můžeme je vyhodit. Nejsou tedy vhodné do vázy ani třeba k vázání kytic. Na své zahradě ale naštěstí každý zahradník najde spoustu krásných květů, které jsou pro vázu skvělé.

Mohlo by vás zajímat:  Zesláblou orchidej na pokraji sil ještě možná půjde zachránit. Mnohdy pomůže správná zálivka
Zdroj obrázku: Pixabay

Patří mezi ně mečíky, měsíček lékařský, sedmikrásky, cikánská květina nebo hřebíček. Ty vydrží až celé dva týdny. O trochu méně, ale pořád velmi dlouho (týden až deset dnů) budou naše oči těšit jiřiny, cínie, velkokvěté růže, pivoňky nebo lilie. Až týden vydrží zahradní stračky, floxy nebo divoký sladký hrášek. 

Aby vydržely co nejdéle

Základem krásných květinových dekorací našeho interiéru je správná péče o řezané květiny. Správný řez je klíčem úspěchu. Stonek je třeba seříznout šikmo, pod úhlem zhruba 45 stupňů, aby byl schopný nasát co nejvíce vody. Následně stonek zbavíme všech listů, které by byly ponořené pod vodou. Jinak by totiž začaly rychle uhnívat.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování rostlin je krásný, ale náročný koníček. Začínající zahradník se musí připravit na mnoho výzev
Zdroj obrázku: Pixabay

Když máme květiny správně nařezané a v důkladně vyčištěné váze, stále není vyhráno. Je třeba často měnit vodu. Neměla by být příliš studená ani příliš teplá. Dávejte si taky pozor na množství: doporučuje se vázu naplnit asi do poloviny. Až budete vodu měnit, seřízněte rovnou znovu stonky. Důležité je také umístění vázy. Neměla by stát na přímém slunci, u topení ani v mrazu. Řezaným květinám svědčí mírné podmínky.

Přidat na Seznam.cz