Jak vybrat nejvhodnější stromy pro vaši zahradu

Blíží se podzim, ideální čas pro sázení stromů. Ať už zakládáte úplně novou zahradu, nebo jste se jen rozhodli dosázet stromy do již vzrostlé zahrady, případně byste rádi získali více soukromí výsadbou živého plotu, nejprve si ujasněte, co od nových přírůstků očekáváte a kolik do nich hodláte investovat. Potřebujete, aby strom vyrost co nejrychleji? Potom budete muset investovat do vzrostlejších stromků. Pokud nikam nespěcháte, můžete si pořídit malé sazeničky nebo semenáčky. Ušetříte, ale načekáte se. Ať už se rozhodnete jakkoliv, snažte se, aby spolu celá zahrada fungovala a souzněla. Příliš mnoho druhů na malém prostoru bývá často spíš na škodu.

Ovocné stromy: vhodný výběr a uskladnění úrody

Mezi nejčastěji vysazované stromy na českých zahradách patří jabloně, švestky, hrušně, třešně, višně, případně meruňky a broskve. Odrůd existuje nepřeberné množství, vybírejte podle svých preferencí. Je třeba zvážit, zda je daný ovocný strom vhodný zrovna na vaši zahradu. Na Vysočině se často nedaří meruňkám a broskvím, některá půda není vhodná pro hrušně atd. Pokud vybíráte třešeň, je důležité zohlednit, zda je samosprašná, nebo k sobě potřebuje další do páru. Vybíráte také mezi polokmeny a vysokokmeny, v nabídce je spousta keřů a hybridů. Zvažte také, jestli máte kde uskladnit úrodu ze všech ovocných stromů.

Jak by měl podle vás vypadat váš živý plot?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Různé varianty živého plotu se těší velké oblibě. Pohled do zeleně je jistě příjemnější než pohled na betonový plot. Jaký ale vybrat? Mezi nejoblíbenější varianty živého plotu patří

  • thuja,
  • habr,
  • ptačí zob,
  • zimostráz.

Zásadní je, jestli vybíráte stálezelený nebo opadavý druh, jak rychle by měl růst, jestli chcete, aby kvetl, případně plodil, důležitá je také požadovaná výsledná výška plotu. Pokud si nejste výběrem jisti, rádi vám poradí v každém zahradnictví.

Přidat na Seznam.cz