apples-with-drops-wicker-basket-light-wooden-grunge

Jablečná dieta pomůže zhubnout a uleví trávení. Je ideálním jarním detoxem

Jablečná dieta je ideální pro lidi, kteří chtějí odlehčit svému trávicímu ústrojí. Je to způsob, jak vyčistit žaludek a střevní trakt a zlepšit fungování obojího. Jablečná strava pomůže stimulovat tělo a očistit ho od toxinů.

Co je to jablečná dieta?

Jde o očistnou kúru, která má dvě varianty, obě restriktivní. Obvykle trvá tři až pět dní a neměla by se prodlužovat. Je založená na konzumaci velkého množství jablek, která buď představují jídlo samo o sobě, nebo se používají jako jedna z hlavních složek pokrmů. Každý den byste měli začít pitím sklenice vody se lžící jablečného octa pro stimulaci trávicího systému. Nesmíte pít kávu ani nápoje sycené oxidem uhličitým. Měli byste se omezit na vodu a bylinné čaje. Každý den byste měli vypít alespoň dva litry tekutin. Jablečná dieta je bohatá na vlákninu a nevede proto k zácpě. Vyvarujte se ale tuků a soli, aby nevznikly otoky. Denně byste neměli zkonzumovat více než 1000 kalorií.

Mohlo by vás zajímat:  Mlsání bez výčitek: rozinky nejen zaženou chuť na sladké, jsou také velmi zdravé
Zdroj obrázku: Freepik

Pro koho je nebo naopak není určena?

Jablečná dieta nezatěžuje trávicí systém těžko stravitelnými potravinami, takže se budete cítit svěžejší, nebudete mít pocit těžkosti v žaludku. Jablka jsou dobrým zdrojem vitamínů B a C. Obsahují také minerály, jako je draslík, jód, vápník a železo. Mají poměrně nízký obsah kalorií. Jedno středně velké jablko o hmotnosti 180 g má pouze 90 kalorií. Jablka pomáhají snižovat množství špatného cholesterolu v krvi.

Nízký glykemický index a vysoký obsah rozpustné vlákniny pektinu pomáhají účinně kontrolovat chuť k jídlu. Díky jablečné dietě můžete shodit asi 0,5–1 kg. To by však nemělo být hlavním cílem, protože při návratu ke klasickému způsobu stravování může dojít k jojo efektu. Jde spíše o odlehčení trávení. Diety by se měli vystříhat lidé, kteří trpí pálením žáhy, žaludečními vředy a syndromem dráždivého tračníku nebo jinými onemocněními žaludku a střev.

Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29630462/
https://www.goodto.com/wellbeing/diets-exercise/woman-s-own-apple-diet-65558
Přidat na Seznam.cz