Invaze slimáků ohrožují záhonky, jako protiútok zaberou osvědčené humánní metody

Pokud rádi pěstujete na zahradě salát a jinou zeleninu, jistě se vám čas od času stane, že vám na zahradě přistane menší či větší populace slimáků. Někdy jejich výpady připomínají přímo invaze. Najednou se probudíte a vidíte, jak si klubka slizkých vetřelců nadšeně pochutnávají na plodech vašeho úsilí. Plzáci hrají různými barvami – divoce zrzavou, kávově hnědou a výjimku nepředstavují ani pestře strakatí jedinci.

Jak jim zatnout tipec

Se slimáky můžete bojovat mnoha způsoby. Někdo volí sice účinnou, ale velmi brutální a nehumánní metodu – solení slizáků kuchyňskou solí. Tento způsob zabití sice funguje, ale jedná se o pomalou a velmi bolestivou smrt. Ačkoliv je slimák škůdce, stále se jedná o živou bytost, která si nezaslouží takto trpět. Můžete s nimi válčit i jinak:

  • ručně je vysbírat,
  • nastražit pivní návnadu,
  • odpudit je kávou.
Zdroj obrázku: Pixabay

Ruční sběr slimáků představuje nejstarší metodu, ke které téměř nic nepotřebujete – jen několik párů volných rukou, rukavice a nádoby, do kterých budete slizké poklady sbírat. Můžete tímto zodpovědným úkolem pověřit i děti. Počítejte ovšem s tím, že toto řešení je pouze dočasné a slimáci se po určité době zase vrátí plenit vaše záhony.

Nalákat či odradit?

Pokud se nechcete slizkých válečků dotýkat, můžete na ně nachystat rafinovanou past. Slimáci totiž milují vůni piva. Zkuste nalít trochu ležáku do plastové nádobky a umístěte ji vedle záhonu. Druhý den byste ji měli najít plnou utopených válečníků z řad plžů. Pro osoby, které se nechtějí dopouštět zabíjení zvířat, by mohla být řešením káva.

Zdroj obrázku: Pixabay

Aroma mleté kávy slimáky spolehlivě vyžene ze zahrady. Kávová sedlina je zároveň skvělým přírodním hnojivem. Nasypte ji na záhonky rovnoměrně kolem rostlin. Pro zesílení odpuzujících účinků můžete uvařenou kávu nalít do střičky a nastříkat ji na listy a kořeny rostlin.

Přidat na Seznam.cz