garlic-freshly-picked-garlic-heads-ground-closeup

Ideální doba pro zasazení česneku je právě teď. Jaro už přivítá s prvními klíčky

Česnek je v kuchyni důležitým pomocníkem, kterého přidáváme téměř do každého pokrmu při vaření. Můžete si ho přitom vypěstovat na zahradě, takže za jeho konzumaci hodně ušetříte. Poradíme vám, jak na to. Se správným postupem si užijete vitamíny A, B1, B6 a C, minerály i stopové prvky, kdykoli jen budete chtít. Jakých pravidel se držet?

Podzimní výsadba česneku má mnoho výhod

Většina lidí provádí výsadbu česneku na jaře. Na podzim je to mnohem lepší, protože se vyhnete chorobám, jako je cibulová plíseň. Ta je typická hlavně pro cibule, ale může napadnout také česnek nebo pórek. Výsadbu musíte provést ve správnou chvíli, aby stroužky dokázaly zakořenit a přežít celou zimu. Na jaře se začnou na záhonu objevovat klíčky, což vám zaručeně udělá velkou radost.

Mohlo by vás zajímat:  Skogluft aneb vytvoření zdravého života za pomoci rostlin. Překonejte nejistoty a obklopte se zelení

Na výsadbu vyberte jen nejlepší stroužky

Základem úspěchu jsou správné stroužky. Spolehněte se na středně velké až velké kusy. Nejlépe bude chutnat česnek s růžovofialovými palicemi, který se pěstuje hodně v Čechách. Jeho chuť i vůně budou velmi silné. Výsadbu byste měli provést ve druhé polovině října nebo na začátku listopadu. Když to uděláte příliš brzy, česnek vám zmrzne. Nemusíte proto nikam spěchat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou půdu má česnek nejraději?

Všechny rostliny potřebují správnou půdu pro svůj růst. V případě česneku se jedná o univerzální křemenný písek. Na kompost nebo hnůj zapomeňte a na daném místě byste ho neměli přidávat dva roky před pěstováním česneku. Česnek miluje písčitou půdu, skrz kterou se budou moci stonky snadno prodírat na světlo a růst bez velké námahy.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte si domácí bio postřik, který ochrání celou zahradu proti škůdcům

Kdy můžete na jaře očekávat první česnek?

Česnek vysaďte do řad asi 30 cm od sebe. Jednotlivé stroužky byste měli zasadit asi 10 cm od sebe. Na jaře se potom můžete těšit na první klíčky ve chvíli, kdy teploty dosáhnou 3–5 stupňů během dne. Při výběru záhonu na zahradě byste měli vsadit na místa, kde bylo předtím zelí, květák, celer nebo okurky. Rozhodně ho nedávejte stále na stejné místo ani na místo, kde byly dříve cibuloviny.

Zdroj: https://www.almanac.com/planting-garlic-fall
Přidat na Seznam.cz