Houby rostou nejenom v lese. Jednoduchou metodou je vypěstujete i na zahradě

Pěstovat houby na zahradě, to je sen mnoha Čechů. Zejména v pokročilejším věku už nejsou ranní procházky lesem na léty osvědčená místa, kde houby rostou, nic příjemného. Jindy nám prostě nevychází čas, a když do lesa dorazíme odpoledne, houby už jsou vybrané. Pěstování na zahradě sice není nic jednoduchého, ale s trochou námahy to svede každý. Houby, které si vypěstujete, mohou dokonce být větší a zdravější než ty, které si nosíte z lesa.

Mycelium – podhoubí

Základem pro pěstování hub je pochopitelně podhoubí neboli mycelium. Bez podhoubí nemohou houby růst. Při sběru hub vlastně sbíráme jen jejich méně důležitou část, plodnici. Ta nejdůležitější zůstává v lesní půdě. Ani plodnice, ani mycelium však nemají ve svých tkáních chlorofyl, takže se nemohou vyživovat tak, jako ostatní druhy rostlin.

Proto si houby vyvinuly jiný způsob získávání energie. Je jím symbióza s kořeny bylin a stromů. Hostitelé houbám poskytují přístup k fotosyntéze, houby jsou jim naopak prospěšné transportem vody, minerálů a dalších cenných sloučenin do rostlinných tkání. Tohle všechno zajišťuje rozsáhlý podzemní systém hub jménem mycelium. Abyste mohli houby pěstovat na zahradě, musíte jim umožnit vybudovat si tento na první pohled složitý systém.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak začít

Na pozemku byste měli vyhlédnout pokud možno vlhké a stinné místo. Pokud vám na zahradě rostou nějaké stromy, pod nimi se budou houby cítit nejlépe. Budování podhoubí bude i tak nějakou dobu trvat, obvykle 2-3 roky. Podhoubí na zahradě nejsnáze vybudujete takto:

  • Nasbírejte v lese tlející listí, jehličí nebo úlomky shnilé kůry, nejlépe na místech, kde houby rostou. Materiál z lesa vysypte na zahradě.
  • Podobné zásobovací návštěvy lesa několikrát opakujte.
  • Na část zahrady s lesním jehličím a listím vyhazujte odkrájené části hub, nikoli však ty červivé

Výsledky by se měly projevit nejpozději po čtyřech letech.

Přidat na Seznam.cz