Fuchsie mrazivé teploty nesnese, při správné ochraně ale přečká na zahradě bez úhony

Existuje více než sto různých odrůd fuchsií, které mají jedno společné. Jsou oblíbené pro svůj krásný vzhled a zdobí interiéry, balkony, terasy nebo venkovní prostředí. Nejčastěji jsou umístěné v květnících, ale je možné je sázet přímo do záhonu na zahradu. Fuchsie se řadí mezi teplomilné rostliny, proto se musí před zimou přesunout do světlého interiéru. Jaké druhy se mohou nechat zimovat venku a jak se o fuchsie postarat, aby na jaře mohly zase vykvést?

Zazimování v interiéru

Fuchsie je miláčkem všech zahradníků, protože vyniká krásnými červeno-fialovými květy, ale na trhu jsou též bílé nebo světle růžové odrůdy. Nejsou příliš náročné na péči, ale před zimou se musí dobře schovat. Fuchsie je totiž teplomilná a její odrůdy pocházejí z horských oblastí Mexika, Střední a Jižní Ameriky nebo z Nového Zélandu. Často se fuchsie pěstují v květináčích, což práci před zimou ulehčuje. Objevuje se též sadba přímo do zahrady do země, proto je nutné exempláře před prvními mrazíky vyjmout a zazimovat v interiéru.

Mohlo by vás zajímat:  Krásná květina ve váze může dělat radost mnohem déle. Několik triků prodlouží její život
Zdroj obrázku: Freepik

Mrazuvzdorné odrůdy zimu venku zvládnou

Většina druhů, které se v tuzemsku na zahradách objevují, patří mezi ty, které je nutné zimovat ve světlých interiérech. Mrazuvzdorné odrůdy jsou především Riccartonii a Hawkshead, které se pěstují jako trvalky a odolají chladu, sněhu i mrazu. Jejich výhodou je, že při poškození nadzemní části na jaře vyrostou nové výhony z kořenů, které jsou uloženy v bezpečí v podzemí. Tyto dva druhy jsou jedinečné pro své tmavě červené nebo naopak bílo-zelené nebo bílo-růžové květy a pěstují se v mírně kyselé nebo neutrální půdě. Stačí je přikrýt mulčem, slámou nebo větvemi.

Zkrácení výhonů a přemístění do interiéru

Před zimou se musí všechny fuchsie ořezat, poškozené výhony se likvidují celé, ostatní se zkracují o jednu třetinu nad druhým nebo třetím očkem odspodu. Fuchsie musí zimovat v chladu (5–8 °C) a světle, přílišné teplo může stimulovat růst. Zálivka postačuje jednou týdně. Zimování ve venkovním prostředí na kanadský způsob spočívá v umístění zcela ořezané fuchsie do jámy hluboké asi 60 centimetrů, která se vystele slámou, a rostlina, která se položí na bok, se přikryje zeminou. Následně se celý prostor přikryje větvemi z jehličnanů, v březnu se může vyjmout a přemístit, obdobně jako rostliny, které zimovaly uvnitř, a zasadit do čerstvého substrátu do květníku nebo přímo na záhon do zahrady.

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/flowers/prepare-fuchsia-winter/
Přidat na Seznam.cz