Dýňový olej dodá studeným pokrmům lahodnou oříškovou chuť, jeho skladování má však své podmínky

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké je využití dýňového oleje v domácnosti? Že existuje celá řada olejů, ví snad opravdu každý. Nejběžnější je ten slunečnicový, olivový a řepkový. Jistě také víte, že se olejů na prodejních pultech nachází opravdu velké množství. Vedle těch základních můžete zakoupit třeba kmínový, lněný, jojobový, ale také dýňový. Pokud jej máte doma nebo jste někdy přemýšleli, k čemu se dá využít právě ten dýňový, můžeme vám prozradit, že jeho využití je opravdu specifické. K čemu přesně se hodí, se dočtete právě v tomto článku.

Využití dýňového oleje

Jak již bylo zmíněno výše, právě dýňový olej má v kuchyni velmi specifické využití. Jeho chuť je po dýňových semínkách jemná, lehce ořechová. Pokud k oleji přičichnete, právě ořechy budou to, co ucítíte jako první. Velmi důležitou informací je, že se dýňový olej využívá pouze pro účely studené kuchyně, možná o něco překvapivější pak pro vás bude to, že se dýňový olej využívá jak pro přípravu slaných, tak i sladkých pokrmů. Dýňový olej tedy můžete přilít do hotových polévek, kterým dodá tu správnou chuť, salátů, dezertů i sýrů. Ve studené kuchyni má opravdu četné možnosti využití.

Mohlo by vás zajímat:  Macešky můžou zářit i na vaší zahradě. Díky jednoduché péči se stanou skutečnou ozdobou jara
Zdroj obrázku: Freepik

Skladování dýňového oleje

Dýňový olej obsahuje mnoho cenných látek, díky kterým je nutné jej skladovat v lednici. Ideálně ve skleněné a dobře uzavřené nádobě. Jedině tak dokážete uchovat jeho chuť, vůni, omega-3 a 6 mastné kyseliny i všechny vitaminy, které olej obsahuje. Pokud budete olej skladovat přesně podle těchto podmínek, může být skladován opravdu poměrně dlouho. Dobře uskladněný dýňový olej můžete používat klidně až dlouhých 9 měsíců. Pokud tedy takovýto olej kupujete, dejte přednost oleji ve skleněné a znovu uzavíratelné nádobě. Pokud se vám takový olej sehnat nepodaří, alespoň jej do vhodné nádoby přelijte po jeho otevření a pak umístěte do chladničky.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-seed-oil
Přidat na Seznam.cz