Dýňová sezóna pomalu končí, nejvyšší čas připravit léčivou tinkturu. Nejen při nachlazení prokáže svou sílu

Dýňová sezóna trvá od září do listopadu. Každý rok si v tomto období užíváme jedinečnou zeleninu, která nám přináší mnoho vitamínů a minerálů. Posiluje náš imunitní systém a poskytuje tělu hořčík, selen, zinek i draslík. V podobě tinktury si můžete dýni užít zcela novým způsobem a zlepšit díky tomu své zdraví. Poradíme vám, jak si ji připravit doma.

Co je dýně za zeleninu?

Dýně patří mezi jednoleté druhy zeleniny z čeledi tykvovitých. To znamená, že patří do jedné rodiny s cuketami, okurkami nebo patisony. Existuje mnoho druhů dýně, přičemž nejoblíbenější je dýně muškátová, máslová a Hokkaido. V každém případě získáte mnoho živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, vitamín C, B6, kyselina listová, hořčík, draslík nebo zinek.

Dýně posílí zdraví po všech stránkách

Konzumace dýní se vyplatí každému, ale jedinci s kardiovaskulárními problémy by si ji měli vychutnat obzvlášť. Díky svým vlastnostem totiž chrání srdce a upravuje krevní tlak. Díky vláknině má úžasný vliv také na trávicí systém. Doporučuje se ale také lidem, kteří mají problémy s plísňovými nebo bakteriálními infekcemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Dýňová tinktura posílí imunitu a chutná skvěle

Výroba dýňové tinktury není složitá. Potřebovat budete 1 kilogram zeleniny, 1 litr vodky, 1/2 kilogramu cukru, 1 sklenici vody a koření (zázvor a skořici). Tinktura posílí vaši imunitu a budete mít také krásnější pokožku. Dýni oloupejte a nakrájejte na malé kostky. Vložte zeleninu do skleněné mísy nebo sklenice. Přidejte vodku a koření. Nádobu pevně uzavřete a odstavte na dva týdny.

Po 14 dnech tinkturu přeceďte přes čistou a jemnou gázu. Potom si připravte cukrový sirup. Vodu svařte s cukrem a nechte vychladnout. Poté sirup přidejte do scezené tinktury. Smíchejte vše dohromady, nalijte do vhodných lahví a pevně uzavřete. Tinkturu nechte odležet po dobu 5 měsíců a potom ji můžete pít při virových infekcích. Vždy si ale dejte jen malý doušek nebo ji přidejte do čaje.

Zdroj: https://cooking.stackexchange.com/questions/34979/how-to-make-pumpkin-extract, https://www.youtube.com/watch?v=wx5gsg-iZeE, https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/nutrition/pick-pumpkin-for-better-health, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182978/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Tykev_obecn%C3%A1, https://www.medicalnewstoday.com/articles/279610, https://www.healthline.com/nutrition/pumpkin-nutrition-review, https://extension.illinois.edu/blogs/simply-nutritious-quick-and-delicious/2019-10-30-benefits-pumpkin
Přidat na Seznam.cz