Dracéna se stane ozdobou interiéru. Ráda si s vámi dokonce vypije šálek kávy

Dracény jsou jedny z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Jsou oceňované nejen pro svou estetickou hodnotu, ale také pro svou schopnost čistit vzduch. Aby dracéna zdravě rostla a těšila nás svou krásou, potřebuje správné podmínky a pravidelné hnojení. Hnojivo na bázi kávové sedliny ji za pár týdnů promění k nepoznání.

Dracény čistí vzduch

Dracény jsou rostliny z čeledi chřestovitých, která čítá asi 188 druhů. Rostou především v subtropických a tropických oblastech Afriky, Asie a Austrálie, ale také na Kanárských ostrovech. Již ve starověku byly dracény vnímány jako výjimečné rostliny, byly zdrojem tzv. dračí krve a používaly se k lékařským a rituálním účelům.

Dnes jsou dracény nejoblíbenějším druhem pokojových rostlin v Evropě, jelikož nejen krásně vypadají, ale mají také schopnost neutralizovat znečištěný vzduch. Dracény vzduch filtrují a absorbují škodlivé sloučeniny, jako je formaldehyd. Ten se hromadí v průduškách a dráždí dýchací cesty, způsobuje pálení očí a slzení, ale i kašel, rýmu a kýchání. Bohužel se vyskytuje téměř všude – v nábytku, kosmetice, kobercích i třeba panelech.

Mohlo by vás zajímat:  Okouzlující hyacinty mohou růst i v interiéru, preferují ale chladnější podmínky
Zdroj obrázku: Freepik

Jak dracény pěstovat?

Dracény mají rády teplo, teploty pod 15 °C jim nesvědčí. Mají rády světlá stanoviště s rozptýleným světlem. Dobře snáší suchý vzduch, ale je dobré je čas od času orosit vodou, zejména v topné sezóně. Na podzim a v zimě jim stačí mírná zálivka. Rozhodně je nenechte stát ve vodě, kořeny by mohly začít uhnívat.

Na jaře a v létě je vhodné dracény hnojit. Kromě kupovaných hnojiv si můžete vyrobit i domácí přírodní produkt, který rostlinu vyživí. Můžete použít hnojivo na bázi kávové sedliny, pro jehož přípravu stačí rozpustit lžíci kávové sedliny v litru vody a zalít s ním dracénu. Kávová sedlina je bohatým zdrojem dusíku, draslíku, fosforu, hořčíku a železa, což rostlině velmi prospívá. Bude také lépe filtrovat vzduch.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/dracaena/dracaena-houseplant-care.htm
Přidat na Seznam.cz