Bunch Berries Wild Ripe Red Cowberry Closeup Foreground

Domácí brusinky jsou k nezaplacení. Díky jarnímu řezu bude úroda vždy bohatá

Brusinky si lidé nejčastěji spojují s léky na nemoci močových cest. Dále je nejčastěji najdeme v podobě sušeného ovoce v supermarketech. Brusinky jsou zdravé, mají sladkokyselou chuť, ale bohužel patří k těm dražším potravinám. Mají velmi široké využití, hodí se k výrobě džemů, želé a šťáv. Brusinky si můžete vypěstovat sami na své zahradě, a dokonce to není tak složité, jen to vyžaduje úsilí při zakládání brusinkového políčka.

Vzhled brusinky

Brusinka je stálezelený, vytrvalý a plazivý keř. Tento keř má specifické půdní nároky. Má totiž rád kyselé a vlhké stanoviště. Nejčastěji se pěstuje brusinka velkoplodá. Tento keř kvete v červnu až červenci. Plody dozrávají v závislosti na odrůdě zhruba v září a v říjnu. Je velmi zajímavé, že syrové plody nejsou vhodné ke konzumaci, protože jsou příliš kyselé. Můžete z nich připravit mnoho zavařenin.

Mohlo by vás zajímat:  Maliny jsou sladké potěšení, které můžete mít snadno i z vlastní zahrady
Zdroj obrázku: Freepik

Požadavky na pěstování brusinek

Substrát, ve kterém chcete pěstovat brusinky, musí být vlhký. Brusinka potřebuje světlé a slunné místo. Pokud bude ve stínu, bude odumírat. Zálivka je pro brusinky velmi důležitá. V období květu rostlina špatně snáší sucho. Brusinka by se měla hnojit 3× ročně. Poprvé brzy na jaře, potom v červnu a naposledy na podzim. Začátkem jara můžete ořezat příliš bujné výhony a díky tomu se zvýší počet plodonosných výhonů. I když brusinky dobře snáší nízké teploty, jarní mrazíky mohou poškodit poupata a výhony. Proto se doporučuje přikrýt je vrstvou slámy.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat oleandr

Jak připravit místo a zasadit brusinky

Abyste si mohli užívat vlastní brusinkový záhon, jsou příprava substrátu a výběr vhodného místa velmi důležité. Místo musí být slunné, pokud možno rovné a chráněné před silnými větry. Nemůže se jednat o bažinatou oblast. Pokud máte na své zahradě písčitou půdu nebo rašelinu, máte již z poloviny vyhráno. Musíte připravit alespoň 15–20cm vrstvu vhodného substrátu. Pokud máte jílovitou půdu, musíte vykopat vrstvu o této tloušťce, a pokud máte již zmíněný rašelinový substrát, stačí vysypat vrstvu asi 5 až 10 cm písku a zrýt ji. Jestliže máte písčitou půdu, vysypte ji rašelinou. Sazenice sázejte v rozestupu 20 × 20 centimetrů a zalévejte. Celou zahradu zasypte zhruba 2 cm písku, aby se v pozemku udržela větší vlhkost a omezil se růst plevele.

Zdroj: https://www.backyardgardener.com/plantname/vaccinium-macrocarpon-cranberry/
Přidat na Seznam.cz