floral-background-blooming-colorful-lush-petunia-bushes-flower-bed-sunny-day

Dokonalá ozdoba balkonu i terasy: surfinie si získají obdiv každého, stačí jediný pohled

Sestřenice petúnií, surfinie, jsou v poslední době velmi oblíbenými pokojovými rostlinami, ale daří se jim také na balkonech, na terasách nebo v zimních zahradách. Záplava barevných květů je příjemná dekorace, pro svůj bujný růst však potřebují adekvátní péči. Jak se o surfinie starat, aby dělaly radost a zábradlí překypovalo květy?

Odolné a oblíbené letničky

Surfinie jsou druhem petúnií, které rostou kaskádovitě, právě z toho důvodu jsou velmi oblíbené na balkonech nebo na verandách, protože krásně zvelebují venkovní prostor a zakrývají zábradlí. Tyto letničky se používají také jako ozdoby do závěsných květináčů, protože vynikají svými kalichovými květy, které mohou mít červenou, bílou, žlutou, růžovou nebo modrou barvu, obdobně jako petúnie. Na rozdíl od nich však lépe odolávají horším povětrnostním podmínkám a dobře snesou i déšť nebo vítr.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na příští jaro a vysaďte si květiny, které pokvetou již v květnu
Zdroj obrázku: Freepik

Krásné a nenáročné balkónovky

Podle vzhledu a záplavy barevných květů se mnozí domnívají, že se jedná o náročné rostliny. Není tomu tak, pěstují se velmi snadno a pro svůj růst potřebují hlavně slunné stanoviště v závětří s ochranou proti dešti, i když jsou odolnější než petúnie, dostatečnou zálivku a pravidelné hnojení. Kvetou od června do října, přičemž v letních měsících vyžadují zalévat v ranních a podvečerních hodinách. Během zalévání se doporučuje odstraňovat odumřelé květy, aby vypadaly co nejlépe. Na co dalšího nesmí pěstitelé zapomenout?

Mírně kyselý substrát a hnojení

Surfinie vyžadují mírně kyselé prostředí s pH 4–5,5, proto se může přidat rašelina nebo je možné zakoupit přímo substrát pro kyselomilné rostliny. Kromě toho se musí přihnojovat, také v tomto případě je možné obstarat adekvátní výrobek určený pro surfinie. Pro zajištění bohatých květů se může hnojivo ještě zředit vodou nad rámec doporučení výrobcem a zalévat touto směsí ob den, aby rostlina dostávala minerální látky v menších pravidelných dávkách.

Zdroj: https://www.greenhousegrower.com/crops/surfinia-petunias-production-secrets/
Přidat na Seznam.cz