Cuketě se může dařit na každém záhoně. S dobrými sousedy bude úroda ještě bohatší

Péče o rostliny nespočívá pouze v hnojení, zalévání a odstraňování plevele. Záleží vám na hojné úrodě cuket? Výnos je ovlivněn mnoha faktory včetně správného sousedství. Existují plodiny, bylinky a květiny, které mohou pro tuto oblíbenou zeleninu udělat hodně. Co k cuketám zasadit, abyste si pochutnali na chutných a šťavnatých plodech?

Nesázejte rostliny stejného druhu vedle sebe

Dobré sousedství je důležité nejen v mezilidských vztazích, ale i v případě pěstování cuket. Je důležité vybrat správné rostliny do blízkosti zeleninových záhonů. Nemělo by být náhodné, protože se stává, že některé rostliny interagují velmi negativně, například spolu soutěží o živiny z půdy. Některé ale mohou stimulovat jejich růst a chránit je před škůdci.

Co lze zasadit vedle cuketového záhonu? Existují pravidla, která budou užitečná v každé zeleninové zahradě bez ohledu na to, jaký druh si k pěstování vyberete. Nejprve je třeba myslet na to, že je špatný nápad sázet vedle sebe rostliny patřící do stejné rodiny. V případě cuket jsou to tykvovité rostliny. Jsou náchylné ke stejným chorobám, takže pokud se jedna rostlina nakazí, rychle se rozšíří.

Mohlo by vás zajímat:  Papriky jsou nedocenitelným zdrojem vitaminu C. Každá barva působí v těle jinak
Zdroj obrázku: Freepik

Cukety a česnek

Cuketám se nejlépe daří v humózní půdě. Patří mezi světlomilné rostliny, ale nemají rády průvan. Také je nutná pravidelná zálivka. Bude si rozumět s cibulovou zeleninou, tedy cibulí a česnekem. Specifická vůně podporuje ochranu proti škůdcům. Bylinky tvoří ochrannou bariéru pro hmyz, aksamitníky zastraší nenasytné mšice. Cuketa bude dobře růst také ve společnosti hrachu, fazolí nebo kukuřice.

Výběr správného sousedství nám pomůže získat nejen působivé výnosy, ale také rozmanitost na talíři. Domácí zelenina je totiž nepřekonatelná. Navíc je nízkokalorická, takže by neměla chybět v jídelníčku lidí snažících se udržet si štíhlou postavu. Cukety mají nízký glykemický index, takže je mohou jíst i lidé s cukrovkou a inzulinovou rezistencí.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/zucchini-companion-plant-guide#quiz-0
Přidat na Seznam.cz