Čtyři nejnebezpečnější škůdci pokojových rostlin, někteří dokážou květinu i zahubit

Rostliny v květináčích příjemně ozdobí byt, balkon i terasu. Někdy ale namísto parády nadělají spoustu starostí a mnohdy za to můžou škůdci. Jejich vinou často znenadání začnou rostliny usychat a vadnout. Stát se to může, i když se o ně neúnavně staráte dnem i nocí. Škůdci parazitují na rostlině, vysávají životadárnou buněčnou šťávu a ničí kořeny, což nevyhnutelně vede k jejich odumírání. Většinu těchto nezvaných hostů lze naštěstí účinně a rychle odstranit vhodným pesticidem i domácími prostředky. 

Svilušky

Tito malí pavoukovci dosahující délky několika milimetrů a s bílým, zeleným či červeným zbarvením mohou být docela nenápadní, zato však pro rostlinu jsou velmi nebezpeční. Vysávají z ní šťávu, což vede k jejímu sesychání, tím pádem listy žloutnou a ztrácejí pevnost. Neklamným znamením přítomnosti svilušek jsou jemné pavučinky, které se objeví na stoncích a listech.

Abyste se svilušek zbavili, musíte jednat rychle. Je zapotřebí zvýšit zálivku. Rostliny také můžete jednou týdně důkladně umýt pod tekoucí vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mšice

Mšice nejčastěji napadají rostliny v zahradách nebo na balkonech, ale mohou se objevit i na rostlinách v interiéru. Venku mají spoustu přirozených nepřátel, jako je sluníčko sedmitečné. Je to malý hmyz, jehož délka nepřesahuje 5 milimetrů. Objevuje se ve skupinách a hnízdí na stoncích rostlin.

V boji proti nim pomohou pesticidy, ale dobře poslouží také poprašování rostlin česnekovým odvarem, který musí pokrýt celou rostlinu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vlnatky

Jedná se o malý bílý hmyz s povrchem připomínajícím vlněné rouno. Jeho přítomnost poznáte podle bílé lepkavé látky, kterou pokrývají spodní stranu listů a stonky. Dejte pozor, velmi rychle se množí, proto je třeba se jich rychle zbavit.

Mnoho zahrádkářů vám poradí zasažené rostliny raději zlikvidovat. Škůdců se dá ale i zbavit. Stačí rostliny namazat vatovým tamponem namočeným v denaturovaném lihu nebo rostlinu pravidelně omývat mýdlovou vodou.

Štítenky

Malý hmyz kulatého tvaru o průměru maximálně dvou milimetrů se vyskytuje na spodní straně dužnatých listů, ale může se objevit i na kaktusech, které vlivem infekce velmi rychle odumírají. Naštěstí se nešíří na další rostliny a krmí se jen na jednom místě, dokud jim nedojde jídlo.

Štítenky byste měli odstranit ručně, třeba zubním kartáčkem, a napadená místa pomažte směsí vody a lihu nebo trochou mycího prostředku.

Přidat na Seznam.cz