Citrusy pěstované v obýváku budou nejen krásnou dekorací, můžete si na nich i pochutnat

V zahradnictví lze zakoupit citrusové stromy i keře, které časem ponesou ovoce. Některé z nich mají v době nákupu na sobě květy, některé již dokonce zrající citrusy. Ač se může zdát, že jde o zvláštní odrůdy, není tomu tak. Pokud o citrusové stromy a keře správně pečujete, lze pěstovat citrusy i v domácích podmínkách. Jak na to?

Semena

V citrusech existují dva druhy semen, jednosemenná a vícesemenná. Poznáme je snadno: jednosemenná jsou tenká a mohutná, téměř kulatá. Rostlina z toho semene roste pomalu a je slabší. Od výsevu to po prvních květy trvá 20–25 let. Z vícesemenného plodu získáte 2‍–‍3 sazenice, které rychle porostou. Květy, z nichž se ovoce vyvine, se na rostlině objeví po 5‍–‍7 letech. Tato semena produkují pomeranče, citrony, mandarinky, limety a grapefruity.

Zdroj obrázku: Pixabay

Výsadba

Osivo je ideální zasadit do zahradní půdy v hloubce 1,5 cm. Vložte semeno do květináče, zasypejte půdou a květináč zavažte do fóliového sáčku. Po vyklíčení fólii odstraňte. Ideální je pěstování při teplotě 21–28 °C.

Jak na to?

Pokud chcete vypěstovat plodný strom, mějte na paměti následující rady:

  • Semena: Zasívejte pouze čerstvá semena. Sušená namočte přes noc ve vlažné vodě.
  • Období: Můžete zasít po celý rok, ale nejsilnější rostliny rostou ze semen zasetých na jaře.
  • V zimě: Klíčí-li semena v zimních měsících, nasviťte květináče lampou.

Péče

Zasaďte sazenice, když mají 3–4 listy. Dokud není rostlina vysoká 25 cm, neřezejte ji. Poté každé jaro stříhejte špičky větviček. Každé 1–2 roky přesazujte rostliny do květináče o něco málo většího. Musí jim být teplo a půda by měla být neustále vlhká, ale ne mokrá.

Hnojení

Hnojivo používejte jednou týdně v letních měsících a jednou za měsíc v zimních měsících. Na stejném principu citrusy zalévejte. V chladných obdobích může přelití rostlinu zahubit, proto s vodou velmi opatrně. Okolní teplota by se v zimních měsících měla pohybovat v rozmezí 5‍–‍15 °C.

Přidat na Seznam.cz