Cooking Oil Brown Jute Background

„Chcete ho k bráně, nebo ho mám vylít do kanálu?“ Hádala jsem se s vedoucím sběrného dvora kvůli použitému oleji

Jsem celkem obyčejná ženská, co se snaží žít tak trochu ekologicky. Vytřídím papír, plasty, sklo, všechno, jak má být. Ale pak je tu ten olej. Použitý olej z kuchyně, co člověk nechce jen tak vylít do dřezu, aby to neucpalo nebo neznečistilo potrubí. Tak ho slévám do dvoulitrové PET lahve, poctivě, kdykoliv něco smažím. A když je plná, začne ta legrace, co s ním.

Město, kde bydlím, na tohle nějak nebylo připravený. Nejsou tady žádný speciální popelnice na olej. Olej se nehází jen tak do normálního odpadu, a tak jsem zjistila, že nejlepší místo je sběrný dvůr. Ale co když je otevřený jenom ve chvílích, kdy já nemůžu? Já do práce chodím brzy ráno a vracím se až večer, kdy už je zavřeno.

Mohlo by vás zajímat:  Udržte si štíhlou postavu i po padesátce. Správný jídelníček může dodržet úplně každý

Tak jsem se jednou rozhodla a zavolala tam. Hlásí se vedoucí a já mu vysvětlím, jak to mám obtížný s tím olejem a otevírací dobou, a jestli bych nemohla nechat tu plnou lahev oleje někde u vrat, když tam prostě přes den nemůžu dorazit. A on mi na to pěkně odsekl, že to nejde, že si mám najít čas a přijet, když to je otevřeno.

„To teda ne,“ říkám mu, „chcete, abych ho vylila do kanálu, nebo co?“ Ale on si stojí za svým, že pravidla jsou pravidla a hotovo. Žádný předávání mimo provozní dobu.

Mohlo by vás zajímat:  Loupání ořechů způsobuje skvrny na rukách i oblečení. Vyzrajte na ně šikovnými triky

A tak jsem stála s tou lahví v kuchyni a přemýšlela, jestli má cenu být takhle poctivá, když to pak člověka jenom štve. Rozhodla jsem se, že to budu řešit nějak po svém. Nechtěla jsem být ta, co si dělá věci po svém a ničí přírodu, ale taky nechtěla být ta, co se nechá odbýt.

Další den jsem se rozhodla jít s tím olejem do práce. Ano, s dvoulitrovou lahví plnou smažícího oleje v ruce jsem nastoupila do auta a vezla ji několik desítek kilometrů do vedlejšího města. Doufajíc, že zde najdu určenou popelnici, kam olej vyhodím. Tenhle plán vyšel, město kde pracuji je v tomto směru mnohem připravenější než mé bydliště.

Mohlo by vás zajímat:  Bílé, nebo červené: oba druhy hroznů mají co nabídnout, každý ovšem působí jinak

Od té doby už recykluji olej jen tímto způsobem, ale je to značně komplikované. Někdy mám proto pořád takové nutkání udělat to, co jsem navrhla v rozhovoru s vedoucím ve sběrném dvoře. Prostě ji postavit k bráně a odjet, však oni už si s ní poradí.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz