Sklenikova Zelenina2

Červen přeje sázení mnoha druhů zeleniny. Nezapomeňte na špenát, zelí ani kedlubny

Jakou zeleninu si můžete na záhoncích zasadit právě v letním měsíci červnu? Zapomenout byste neměli na určité druhy zeleniny, v létě už mohou nastat vytrvalé deště, které by mohly zničit úrodu už v začátcích.

Začínající léto neznamená, že je pozdě na zasazení zeleniny

V první polovině měsíce můžete zasadit například kopr, řeřichu nebo petržel. Bylinky si tak připravíte na další sezonu, a některé plodiny si můžete zasadit dokonce ještě během letních prázdnin. Krátkou vegetační dobu má listová zelenina, ale také některé druhy kořenové nebo plodové zeleniny. Mezi takové patří špenát, pekingské nebo čínské zelí, ředkvičky a kedlubny.

Mohlo by vás zajímat:  Zdraví nejlépe prospěje mladá zelenina, má více důležitých živin a její příprava je rychlá
Zdroj obrázku: Freepik

Všechny druhy zeleniny obsahují vitaminy a živiny, které jsou pro lidské tělo důležité. Zeleninu navíc můžete sklidit a skladovat ve sklepě nebo spíži, a budete tak připraveni na dlouhou zimu. Zeleninu můžete sterilovat nebo jinak naložit. Tím pádem vám vydrží několik měsíců a nebudete ji muset kupovat.

Sklízet můžete cibuli, pažitku nebo hlávkový salát

Hlávkový salát můžete vysévat až do konce července, některé odrůdy i v srpnu. Vegetační doba je u něj krátká a sklízet můžete velmi často. Potřebuje ale spoustu prostoru, takže vysazujte semena po menším množství. Špenát můžete zasadit na jaře, sklízet už v květnu, a pokud ho vysadíte v létě, sklidíte ho až na podzim. Vegetační doba je 50–60 dní, můžete ho dát i na chladnější místo.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenina z vlastní zahrádky je nejchutnější. Při sázení je ale dobré pamatovat na několik pravidel
Zdroj obrázku: Freepik

Špenát obsahuje spoustu vitaminů a také minerálních látek. Jeho součástí je také kyselina šťavelová, na jejíž konzumaci si musíte dát pozor, může tělo ochuzovat o důležitý vápník. Pekingské zelí patří mezi podzimní zeleninu, existuje mnoho odrůd a velmi často si ho lidé pletou s čínským zelím. Zasazujte ho do řádků, které jsou od sebe vzdáleny alespoň 40 centimetrů, protože zelí potřebuje mnoho místa pro správný růst.

Zdroj: https://modernfarmer.com/2021/06/vegetables-you-can-grow-in-june/
Přidat na Seznam.cz