ripe-fresh-berries-cowberries-lingonberry-partridgeberry-cowberry-forest-macro-photo-nature-summer-season

Brusinky ozdobí zahradu červenými plody. Ideální doba k jejich sázení je právě teď

Brusinka, správně brusnice brusinka, patří mezi oblíbené rostliny z čeledi vřesovcovitých, jejíž plody se používají v kuchyni při přípravě sladkých i slaných pokrmů nebo v lidovém léčitelství. Keříky brusinky se vysazují hned na začátku jara. Červené plody jsou známé svými úžasnými léčivými účinky, navíc obsahují velmi prospěšné látky a poradí si s imunitou i oběhovým systémem. Proč vysadit keřík na zahradě a jakým způsobem se o brusnici brusinku pečuje?

Cenný zdroj vitamínů a minerálů

Brusinky, někdy také kyselinky nebo červené borůvky, mají zlehka trpkou, až mírně nahořklou chuť, proto se přidávají do dezertů nebo se zavařují s dalšími bobulemi do kompotů. Chutnají skvěle také ve šťávě nebo v marmeládě. Výtečně se snoubí s masem, zejména se zvěřinou. Brusinky jsou rovněž pokladnicí cenných látek, zejména vitamínů C, E, A a K, současně minerálů, jako jsou hořčík, draslík, železo nebo mangan. Kromě toho obsahují flavonoidy patřící mezi účinné antioxidanty, které likvidují volné radikály v těle a mají protirakovinné účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Balkón bez květin nemusí být smutný, parádu udělají malé jehličnany v květináčích
Zdroj obrázku: Freepik

Pro posílení imunity a proti mnoha neduhům

Brusinky dozrávají s ohledem na odrůdu od srpna do října, někdy až do listopadu, a jejich pravidelná konzumace posiluje obranyschopnost těla. Jsou vhodné pro pacienty s vysokým krevním tlakem, k tomu snižují hladinu špatného cholesterolu a posilují chod oběhové soustavy. Doporučují se při revmatických projevech a bolestech kloubů, ale také pro zlepšení fungování močového systému. Velmi vhodné jsou při chronickém onemocnění dásní.

Jak se pěstují keříky brusnice brusinky

Sazenice keříků se sází v období od dubna do června, přičemž vzdálenost mezi nimi musí být alespoň 30 centimetrů. Z jednoho keře se můžou nasbírat až tři kilogramy plodů. Keříky ocení slunné stanoviště a kyselou humózní a propustnou půdu s pH mezi 3,5 až 4,5, daří se jim též v rašeliništích. Vysazené keře se zalívají mírně měkkou vodou a okolí je nutné chránit mulčem z kůry proti vysychání. Nejvhodnějšími odrůdami pro tuzemské pěstování jsou Howes, Ben Lear, Early Black, McFarlin nebo Stevens s plody o průměru až 20 milimetrů.

Zdroj: https://www.starkbros.com/growing-guide/how-to-grow/berry-plants/cranberry-plants/planting, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3823508/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5039576/, https://www.healthline.com/nutrition/foods/cranberries, https://www.mountsinai.org/health-library/herb/cranberry, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8911768/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Brusnice_brusinka, https://www.gardenersworld.com/plants/vaccinium-vitis-idaea/
Přidat na Seznam.cz