Bodlinatý kamarád je na zahradě náš spojenec, postavme mu bezpečný úkryt

Usídlil se vám na zahradě ježeček? Nebojte se, jedná se o velmi neškodné, přátelské a vlastně i užitečné stvoření. Ježci patří mezi hmyzožravce a rádi si pochutnají na mnoha rostlinných škůdcích. Proto se vyplatí hýčkat si bodlinatého kamaráda. Před obdobím zimy se snaží co nejvíce vykrmit a pak hledají útulné bydlení. Upadají do zimního spánku podobně jako medvědi. Pokud chcete svou zahradu očistit od parazitů, postavte ježkovi pěkný domeček. Kromě cizopasníků ježek konzumuje:

  • housenky a brouky,
  • hlemýždě a žížaly,
  • ptačí vajíčka.
Zdroj obrázku: Pixabay

Vhodné umístění

Pro úspěšné přežití zimy je potřeba vybudovat ježkův úkryt na strategickém místě. Měli byste ideálně najít klidné, málo frekventované a vzdušné místo. Domeček musí stát na suchém místě, proto vysledujte, zda se v dané lokalitě nehromadí voda po dešti. Ježkům nevadí mírné převýšení. Potěšíte ho, pokud bude v blízkosti domečku strom, keř nebo živý plot. Potrpí si na soukromí a vpády vetřelců snáší velmi těžce. Držte proto své kočky a pejsky dál od ježka.

Hromada listí

Pokud se vám nechce kupovat komerčně vyrobený domek, ježek si rád poleží v hromádce listí. Stačí, když při hrabání listí nebudete tak důkladní a několik hromádek necháte volně na zahradě. Pod vrstvou listí můžete ještě vytvořit měkké dno ze sekané slámy, pilin, mechu a větviček. Celé obydlí by mělo být zajištěno větvemi, aby vítr listí snadno nerozfoukal. Uvidíte, že si do takto připravené postýlky ježek rád zaleze.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vybavení

Ať už ježkovi domeček postavíte nebo koupíte, měli byste mu ho i adekvátně vybavit. Jak bylo již zmíněno, ideální je na dno domečku umístit suchou slámu nebo jinou podestýlku, aby bylo v obydlí teplo. Podestýlka by měla dosahovat zhruba do poloviny výšky konstrukce. Během podzimu se vyvarujte častým kontrolám a obcházení domečku, abyste nevyplašili potenciální zájemce o azyl. Potravu ježkovi shánět nemusíte, ale můžete mu k domečku postavit misku s čistou vodou.

Přidat na Seznam.cz