Bez pravidelného prořezání se jabloně neobejdou. Správný řez zajistí bohatou úrodu každý rok

Jablíčka z vlastního sadu nebo ze zahrady chutnají úplně jinak než kupovaná, proto jsou mezi pěstiteli jabloně velmi oblíbené. A jak docílit bohaté úrody? Podle odborníků jednoznačně správným podzimním ořezáním, které patří mezi základní činnosti v péči o tyto ovocné stromy. Musí probíhat systematicky v průběhu podzimu, aby se stromy nepoškodily a na jaře vykvetly bohatými květy. Jak jabloně prořezávat a na co si dát pozor?

Stěžejní část v péči o ovocné stromy

Nejzásadnější krok v péči o ovocné stromy? Bezpochyby podzimní prořezání, které se netýká jen jabloní. Odstraňování přebytečných větví se musí provádět, aby koruna příliš nezhoustla a strom nevydával veškerou energii jen do bohatého olistění. Navíc těsná koruna neumožňuje dozrávání plodů a neprořezaný strom plodí jen symbolicky, navíc jsou jablka miniaturní a vystavená různým plísňovým chorobám. Při dlouhodobém zanedbávání stromů je stav takřka nevratný, proto se musí provádět prořezávka každý rok.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulový sirup zažene nachlazení a uzdraví pokožku. Při jeho přípravě ale vznikají zbytečné chyby
Zdroj obrázku: Freepik

Jabloň plodí jen na některých výhonech

Co je třeba vědět ještě předtím, než se vezme pila nebo zahradnické nůžky do ruky? Někteří začínající pěstitelé se mylně domnívají, že plodí všechny výhony. Není tomu tak, u jabloně platí zásada, že se ponechávají dvou- až čtyřleté výhony a naopak se odstraňuje většina jednoletých, k tomu se musí vyklestit všechny starší výhony čtyř let, které po úrodných letech mohou ztrácet energii a plody jsou pak menší.

Podzimní řez jabloní

Prořezávání jabloní v podzimním termínu se musí provádět u raných odrůd hned po sklizni, aby se rány stihly zahojit. U ostatních odrůd se prořezávají sazenice po výsadbě na výšku asi 70 až 90 centimetrů. U stromků s korunou se ponechává až sedm výhonů, které mají vodorovné nebo šikmé nasazení, ostatní se zkrátí o jednu třetinu. Pozdní odrůdy se mohou prořezávat na jaře. Řez se musí provádět vydezinfikovanými nástroji a v době, kdy je dostatek času do příchodu mrazů, aby strom následně nevymrzl.

Zdroj: https://www.starkbros.com/growing-guide/how-to-grow/fruit-trees/apple-trees/pruning
Přidat na Seznam.cz