Arniková mast nahradí všechny drahé krémy. Její výjimečné složení navrátí pleti krásu a hebkost

Arniková mast je univerzální produkt, který stojí za to mít pořád v domácí lékárničce. Pomáhá v případě modřin, ran nebo bodnutí hmyzem. Ne každý ví, že arnika je také ideální pro péči o pleť a úspěšně nahrazuje drahé krémy na obličej. Níže naleznete všechno důležité o této velice levné masti.

Mast s arnikou – co to je?

Arnika je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Roste především v horských oblastech v sousedním Polsku. Dále v Sudetech, Karpatech a Bukovských vrších. Rostlina se vyznačuje charakteristickými žlutými květy s velmi silnou vůní, objevují se v červnu a červenci. Nejcennější částí rostliny jsou právě květy a oddenky. Je však třeba připomenout, že sběr arniky na vlastní pěst je v Polsku zakázán. Rostlina je pod státní ochranou, a to nejen v Polsku, ale v celé Evropě. Díky svým léčivým vlastnostem se arnika používá v bylinné medicíně po staletí. Dnes se nejčastěji využívá ve formě masti.

Mohlo by vás zajímat:  Heřmánek ozobí letní dezert něžnými kvítky. Zázračně působí na trávení i krásu vlasů

Mast z arniky a její vlastnosti

Arniková mast vděčí za své hojivé a kosmetické vlastnosti obsaženým látkám. V arnikové masti najdete především:

  • flavonoidy – mají protizánětlivý účinek;
  • fytosteroly – antiseptický účinek;
  • taniny – protizánětlivý a baktericidní účinek;
  • saponiny – uklidňující účinek;
  • helenalin – protizánětlivé, antiseptické a uklidňující účinky;
  • iridoid – antifungální a antibakteriální účinek;
  • polyfenoly – antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti;
  • karotenoidy – vyhlazující účinek;
  • esenciální oleje – mají antiseptický a normalizační účinek.
Zdroj obrázku: Freepik

Jak a kdy mast aplikovat?

Vzhledem k bohatému složení je arnika vhodná k širokému využití. Obsahuje až několik set účinných látek. Produkt má velmi široké uplatnění. Není však pochyb o tom, že mast se nejčastěji používá v případě otoků, modřin, zranění a hematomů. To platí jak pro onemocnění související se zraněními, tak pro problémy provázející specifické choroby, například revmatoidní artritidu. Mast nejen snižuje otoky a urychluje hojení modřin, ale také stimuluje oběh a má analgetický účinek. Díky svým hřejivým vlastnostem mast funguje dobře i v případě bolesti po tréninku.

Mohlo by vás zajímat:  Hroby našich blízkých mohou zdobit pěkné rostliny po celý rok, budou tak trvalou vzpomínkou

Další použití arnikové masti

Arniková mast může být také náhradou za populární výrobky pro péči o pleť. Funguje lépe než mnoho drahých krémů. Stojí za to ji použít v případě přetrvávajícího akné, změny barvy nebo kruhů pod očima. Kromě toho mast dokonale zvlhčuje a tónuje pokožku.

Zdroj: https://www.ipsy.com/blog/arnica-benefits-for-skin
Přidat na Seznam.cz