Americké borůvky jen tak někomu neporostou. Jejich pěstování je skutečná výzva

Lahodné a velké plody borůvek jsou jedním z důvodů, proč se tolik lidí těší na léto. Mražené borůvky nechutnají tak dobře, a proto byste si je měli pěstovat na zahradě. Díky tomu budete mít přístup k borůvkám celé léto a nebudete za ně muset platit. Jestli zvolíte americké borůvky, budete se muset naučit, jak o ně pečovat. Jsou náročné na půdu, ale také na hnojení. Jak na to?

Kyselá půda je nutností!

Borůvky na vysokých keřích jsou velmi populární a americká odrůda chutná úžasně. Musíte jí ale poskytnout humózní, kyselou, přiměřeně vlhkou a propustnou půdu. Na zahradách se taková půda obvykle neobjevuje, a proto byste ji měli vyměnit za substrát ze zahradnictví, který je určený speciálně pro borůvky. Jestli to neuděláte, nemůžete se těšit na žádnou úrodu, protože keř nebude přijímat živiny a přestane růst, i když ho budete správně hnojit.

Mohlo by vás zajímat:  Na šťavnatém jablku si pochutná i naše pleť. Jablečná maska pokožku vyhladí, vyživí a zkrásní
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojení americké borůvky

Při pěstování americké borůvky nezapomeňte, že má ráda sluneční svit a nesnáší vítr. Kromě toho ji ale musíte také správně hnojit. Jedno hnojení potřebuje na podzim (hořčík, fosfor a draslík) a druhé na jaře a v létě (dusík), které provedete ve třech fázích. První je zapotřebí během března po odkvětu, druhé začátkem června a poslední koncem července. Vždy použijte dusík v podobě dusičnanu amonného, síranu amonného nebo močoviny v množství 30–‍50 kg/ha.

Můžete použít přírodní hnojivo?

U většiny rostlin slyšíme o tom, že je přírodní hnojivo vždy skvělou možností. Bohužel to neplatí pro žádné rostliny, které vyžadují kyselou půdu stejně jako americké borůvky. Jestli to i přesto chcete vyzkoušet, nejlepší možností bude naředěný zeleninový kompost anebo roztok ze starého chleba a vody (1,5 kg chleba na 10 litrů vody), který necháte pár dnů kvasit na teplém místě. Potom můžete dva litry tekutiny odebrat a zalít s ním borůvky. Jestli si nejste jistí, že je půda dostatečně kyselá, měli byste ale použít klasické způsoby hnojení amerických borůvek, jinak jim můžete uškodit.

Zdroj: https://plantinstructions.com/fruit/how-to-grow-huckleberries/
Přidat na Seznam.cz