5 lžic lněného oleje denně a nemoci si na nás netroufnou. Není ovšem bez rizika

Lněný olej má mimořádné vlastnosti. Lidstvu je znám už od starověku, kdy se používal proti bolestem břicha a průjmům. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, kyselinu omega-6, omega-3 a vitamín E. Tyto látky jsou důležité pro podporu činnosti mozku a zodpovídají za správnou funkci oběhového systému a štítné žlázy. Chrání tělo před oxidativním stresem.

Je pokladnicí cenných látek

Lněný olej se používá i v kosmetice, má blahodárné účinky na pleť a posiluje vlasy a nehty. Doporučuje se také lidem, kteří mají problémy s metabolismem a vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Má specifickou vůni a štiplavou chuť, přesto se doporučuje profylakticky zařadit do jídelníčku v množství dvou až pěti polévkových lžic denně, případně jeden gram oleje na kilogram tělesné hmotnosti. Terapeutická dávka se pohybuje okolo šesti až osmi lžic.

Mohlo by vás zajímat:  Vydatná snídaně je nejlepší start dne. Na ranním menu nesmí chybět lahodné ovoce

Lněný olej je nejlepší užívat ráno nalačno, kdy tělo nemá žádné překážky v podobě natrávené potravy a nic mu nebrání jednotlivé látky vstřebat. V obchodech sáhněte po oleji lisovaném za studena, který se nezahřívá ani nerafinuje a neobsahuje žádné konzervanty. Správně by měl být skladovaný v lahvi z tmavého skla. Seženete ho v obchodech se zdravou výživou.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdo by se mu měl vyhnout?

Přestože má užívání lněného oleje řadu pozitivních a dlouhodobých účinků, existují určité kontraindikace a někteří lidé by se mu raději měli vyhnout. Jedná se především o osoby trpící průjmem, protože vysoké množství vlákniny může jejich stav zhoršit. Ani při podrážděné sliznici tlustého střeva se konzumace oleje nedoporučuje.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastní pergola na zahradě poskytne příšeří a místo k setkávání, stavba lze začít jednoduše

Lněný olej by měli vynechat také lidé po operaci břicha, protože aktivuje střevní pohyby. Ani pro osoby s problémy se slinivkou a žlučníkem není příliš vhodný – cholagogický účinek lnu pro ně dokonce může být i velmi škodlivý. Další kontraindikací i pro profylaktickou konzumaci je nefrolitiáza, tedy ledvinové kameny.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/flaxseed-oil-side-effects
Přidat na Seznam.cz